Banka kredisi çekerken dikkat edilmesi gerekenler!

Banka kredisi cekerken dikkat edilmesi gerekenler!

Banka Kredileri bazılarımızın işini kolaylaştırıp çeşitli avantajlar sunarken, bazılarımızın bankalarla başının belaya girmesine neden olmuştur. Çekmiş olduğunuz kredinin ödenmemesi kötü sonuçlar doğurmasının yanında kredi geçmişinizin de kirlenmesine neden olacaktır. Kredi geçmişinizin kirlenmesi kara listeye alınmanıza yol açacaktır ve bu süreç oldukça sıkıntılı bir dönem geçirmenize yol açar. Bu tür sıkıntılar yaşamamak için ihtiyacınız olan krediyi iyice araştırmalı, ödeme imkanlarınızı hesaplamalı ve ödemelerinizi düzenli şekilde yapıp yapamayacağınızı düşünmelisiniz.

Bankalar günümüz koşullarına ve kişilerin gereksinimlerine uygun olacak şekilde çeşitli kredi seçenekleri sunmaktadır. En çok tercih edilenler arasında; konut kredisi, araba kredisi, düğün kredisi ve iş kredisi gibi seçenekler bulunmaktadır. Kredi başvurunuzu yaptığınızda ilk dikkat edilen husus kredi geçmişinizin temiz olması ve bankanın sizin hakkınızda bilgi sahibi olmasıdır. Size düşen görev ise çekeceğiniz kredi miktarını ihtiyacınız miktarında doğru belirlemek, geri ödemesini yapacağınız vade ve ödeme tutarlarını hesaplamak olacaktır. İhtiyacınıza göre çekeceğiniz kredi ile ilgili detayları öğrenmeli, avantajları konusunda bilgi sahibi olmalısınız. Örneğin araba almak istiyorsanız taşıt kredileri hakkında, ev almak istiyorsanız konut kredileri hakkında bilgi edinmeli ve avantajlarını araştırmalısınız.

Kredinize başvurmadan önce dikkat etmeniz gereken en önemli konu, çekeceğiniz kredi miktarının ne kadar olduğudur. Çoğu kredi üst limitlerde sunulur, fakat bu sizin ihtiyacınız olan miktardan fazlası olabilir. Fazla çekilen miktarların, sonrasında daha fazla miktarla geri ödeneceğini sakın unutmayın. Başvuru yapmadan önce bu konuda iyi bir hesap yapmalı ve buna göre karar vermelisiniz.

İhtiyacınız olan miktarı belirledikten sonra dikkat etmeniz gereken ilk konu faiz oranlarıdır. Piyasaları takip ederek düşük faizli dönemlerde kredi çekebilir, çeşitli bankalardan faiz oranları araştırarak, en düşük faiz oranını veren bankadan kredinizi çekebilirsiniz. Böylece geri ödemede tasarruf etmiş olursunuz. Bankalar faizlerin yüksek olduğu dönemlerde çeşitli kampanyalar yaparak kredilerini cazip hale getirmeye çalışırlar, böyle bir yanılgıya düşmemek için ilk dikkat etmeniz gerek faiz oranlarıdır.

Bankalardan alacağınız hemen hemen her kredi için bir dosya masrafı talep edilecektir. Bazı bankalar dosya masrafı almadıklarını söyleyeceklerdir fakat faiz oranlarına baktığınızda aylık ödemelerinizin yüksek olduğunu anlayacaksınız. Bunun sebebi bazı bankaların dosya masrafını nakit alması, bazılarının ise bu masrafı kredinizin içinde bölerek aylık olarak tahsil etmesidir. Hem dosya masrafı düşük olan hem de faiz oranı düşük olan bankayı araştırıp seçmelisiniz.

Çektiğiniz kredi türü ne olursa olsun dikkat etmeniz gereken önemli bir konu da Hayat Sigortası yaptırmaktır. Bu sigorta borçlunun başına gelebilecek herhangi bir kaza, vefat vs gibi durumlarda kalan borcun sigorta tarafından karşılanmasını ve yakınlarına borç yükü kalmamasını sağlar. Bu sayede düşük tutarlı bir sigorta poliçesi ile yüksek miktardaki kredinizi garanti altına alabilirsiniz.

Krediniz için gerekli son nokta geri ödemeleriniz yani vadeleriniz. Ödeyeceğiniz kredinin vadeleri ne kadar kısa olursa faiz oranınız da o derece az olacaktır, yani uzun vadeli ödemeler daha fazla faiz ödemeniz anlamına gelir. Vade sürelerinizi yapmış olduğunuz aylık ödeme planlarına göre değerlendirmeli ve ödeme gücünüze göre kısa veya uzun vadelerde tutmalısınız.

Dikkatinizi çekmek ve kredi satmak adına yazılı ve görsel basında yer alan “bedava kredi”, “masrafsız kredi” gibi reklamlara itibar etmeyiniz. Unutmayın ki aldığınız kredi borç para anlamına gelmektedir ve faiziyle geri ödeyeceğinizi unutmamalısınız. İhtiyacınıza uygun, gerekli araştırmalarınızı yaptıktan sonra kredi başvurunuzu yapmalısınız.

Yorum Bırakabilirsiniz.