Hayallerinizin evini almanın yolları nedir?

Hayallerinizin evini almanin yollari nedir

Barınma her insanın zorunlu ihtiyacıdır ve hayallerindeki evin sahibi olmak istemeyen var mıdır? Elbette bu hayaller kişiden kişiye değişiklik göstermektedir. Bir ev hanımına göre geniş ve kullanışlı mutfak önemli iken, erkek için salonda düz ekran televizyonun karşına sığabilecek bir maç izleme koltuğudur. Ev sahibi olmanın en kolay yolu elbette nakit paradır, peki yıllarca bir türlü birikemeyen nakit paranıza alternatif ev alma yöntemleri nelerdir ve nasıl bir yol izlemeniz gerekiyor?

Büyük illerde ev fiyatları daha yüksek iken, küçük illerde bütçenizi yormadan ev sahibi olmak nispeten daha kolaydır. Yüksek fiyatlı veya uygun bütçeli fark etmeksizin mortgage destekli krediler ile ev hayalleriniz daha yakın. “kira öder gibi ev sahibi olun” sloganı ile birçok kişi ev sahibi oldu ve hayallerine kavuştu. Sizde bütçenizi ayarlayıp, aylık ödeme gücünüzü hesapladıysanız sizlere mortgage ve krediler hakkında bazı ipuçları ve detaylardan bahsedelim.

 Mortgage (İpotekli Satış), Konut Kredisi nedir?

Konut kredisine başvurmaya karar verdiniz, peki konut kredisi hakkında bilginiz var mı? Konut kredisi (Mortgage) nedir, türleri ve işleyişi nasıldır? Bu konular hakkında kısa bir araştırmadan sonra ilk işiniz işin profesyoneli olan bankalar ile irtibata geçmektir. Birkaç banka ile görüşerek, sizin için en uygun ödeme seçeneklerini sağlayacak bankayı seçmenizde fayda var. Unutmayın hem uzun vadeli hem de ciddi bir borçlanma ile karşı karşıya olacaksınız. Aklınıza gelen tüm soruları sorun ve imzaladığınız kağıtları mutlaka anlayarak okuyun.

Aile bütçeniz hazır mı?

Konut kredinizi çekmeden önce ilk adımınız elbette aile bütçenizi hesaplamak ve yorganın boyunu ölçmektir. Mutlaka gelir-gider tablonuzu hazırlayın ve gereksiz harcamalarınız var ise bunları da gözden geçirin, böylece ek gelir imkânları sağlayabilir, daha yüksek bir kredi çekerek daha güzel bir ev sahibi olabilirsiniz.

Birikimleriniz var ise işiniz daha kolay.

Kredi çekmeden önce yastık altı birikimleriniz hayatınızı daha da kolaylaştıracaktır. Ek birikimler kredi çekmenizi kolaylaştırdığı gibi ek gelir olarak size yardımcı olur ve ödemelerinizi rahat yapmanızı sağlarlar. Birikimlerinizi çeşitli finans kurumlarında faizli veya faizsiz değerlendirebilirsiniz, bunların başında bankalar ve yatırım kurumları gelmektedir. Elbette yatırım konusunda herhangi deneyiminiz veya bilginiz yok ise işin profesyonellerinden mutlaka bilgi almalısınız.

Yatırımlarla birikimlerinizi çoğaltmanın yolları.

Yatırım yaparak birikimlerinizi artırabilir, aynı zamanda geleceğiniz için çalışmış olursunuz. Günümüzde en çok tercih edilen hisse senedi veya forex piyasasında kısa vadeli işlemler yaparak paranızı artırmanız mümkün. Para piyasaları ve finans hakkında bilginiz yok ise panik halinde etrafta koşmanıza gerek yok. Günümüzde birçok finans kurumu ve bankalar elektronik ortamda videolu eğitimler veya makale şeklinde çeşitli anlatımlarla bilgi sunmaktadır. Bu yatırımlarınızın birçoğunu evinizde veya işinizde bilgisayar üzerinden internet bağlantısı ile rahatça gerçekleştirebilir, zamandan ve paranızdan ekstra kazanç sağlayabilirsiniz

Ev almak ve konut kredisi çekmek için doğru zamanı seçin.

Sizlerin de bildiği gibi ülkemiz ekonomisi birçok olaydan etkilenmektedir. Bunların en başında döviz kurları üzerinde meydana gelen yükselme veya düşüşler, faiz oranlarının yüksek olması, ülke ekonomisinin büyüme veya küçülme eğilimi, tüm toplumu ilgilendiren genel karmaşa veya terör olayları gibi güncel, kimisi öngörülebilir etkenleri hesaplayarak harekete geçmelisiniz. Bu ve bunun gibi etkenleri hesap ederek yapacağınız seçimler size ortalama 10.000 ila 20.000  Türk Lirası arasında tasarruf yaparak hayalinizdeki evi avantajlı şekilde almanızı sağlayacaktır.

Yorum Bırakabilirsiniz.