Kredi Alırken Yapılan Hayat Sigortası Ücreti ve Faydaları

Kredi Alirken Yapilan Sigorta Ne ise Yarar

KREDİDE HAYAT SİGORTASI NE İŞE YARAR? MALİYETİ NEDİR?

Günümüzde konut ve taşıt başta olmak üzere, nakit para ile alım yapamadığımız ihtiyaçlarımız karşılamak için kredi çekmeye yöneliyoruz. Kredi çekme sürecinde bazılarımız kolaylıkla ihtiyacını karşılarken, bazılarımız sıkıntılı bir dönem geçirebiliriz. Ayrıca ödenmesi gereken tutarların uzun vadeli olması birçoğumuzu ürküten ve düşündüren bir süreçtir. Tüm bunlara rağmen ihtiyaçlarımızı karşılamak için ilk seçeneğimiz krediler olacaktır.

Kredi çekmek için yaptığınız başvuruda, dosya masrafı, faiz gibi ödemelerin yanında çeşitli sigorta türlerini yapmanız da zorunlu tutulabiliyor. Krediler hakkında fazla bilgimiz yok ise bu durum kafamızın karışmasına ve vazgeçmemize bile neden olabiliyor. Sigorta ülkemizde tercih edilen bir poliçe yöntemi olmadığı için yaptığınız başvuruda karşınıza çıkacak olan bu konu, hem endişelenmenize hemde bankaya bağımlı olma duygusuna sebep olduğu gibi, birçok kişinin güven duymasını sağlamaktadır.

İhtiyacınıza yönelik çekmek istediğiniz kredi türüne göre değişiklik gösteren sigorta türleri vardır. En bilinenleri arasında konut kredisi için gerekli olan; DASK (Zorunlu Deprem Sigortası), konut ve hayat sigortasıdır. İhtiyaç kredisinde dahi hayat sigortası yaptırma zorunluluğunuz vardır. Bu kredileri yaptırdığınızda konut kredisinin avantajlarından yararlanabilirsiniz. En çok merak edilen sorular ise, hayata sigortası ne anlama gelir, maliyeti nedir ve ne işe yarar.

Kredide Hayat Sigortası nedir?

Kullanmak istediğiniz kredi türü ne olursa olsun, hayat sigortası tüm krediler için karşınıza çıkacak sigorta türüdür. Çekmiş olduğunuz kredide herhangi bir sorun yaşanmaması adına, borcunuzu garantilemek ve sorun yaşamamak adına yapılan sigortaya, hayat sigortası denir.

Çekmek istediğiniz kredide bankalar sizden hayat sigortasını talep edeceklerdir. Hayat sigortanızı acenteler üzerinden yapabilirsiniz, fakat çektiğiniz kredi türüne göre bazı hayat sigortaları bankaların istediği bazı talepleri karşılamamaktadır. Bu talepleri karşılamak adına mirasçılarınızı da garanti altına alacak şekilde hayat sigortanızı yaptırmanız ve bilgi sahibi olmanız gerekmektedir.

Yaptırdığınız hayat sigortası poliçesinin, hangi durumları kapsadığı ile ilgili detaylar bulunmaktadır. Vefat gibi bir durumda borçlarınız mirasçılarınıza kalacağından, yakınlarınızı mağdur etmemek için bu konulara özellikle dikkat etmeniz gerekiyor. Birçok hayat sigortası poliçesi sadece “kaza sonucu ölüm” durumunu kapsamakta ve diğer birçok sebebi karşılamamaktadır.

Örneğin; vefat riski sadece kaza durumlarında değil, ölüme neden oluşturacak bir hastalığınız var ise borcunuzun tamamı yine mirasçılarınıza kalacaktır. Yapmış olduğunuz hayat sigortası bu gibi durumları kapsamıyorsa, sigorta şirketi paranızı ödemeyi reddeder ve borcunuz mirasçılarınıza kalır. Bu riskler diyabet, şeker, tansiyon gibi kontrol altında tutulabilir çeşitli hastalıkları da içermektedir. Poliçenizi incelerken özellikle bu gibi durumlara dikkat etmeli, gerekli durumlarda poliçenize ekletmelisiniz.

Kredide hayat sigortası avantajı nedir?

Basit bir şekilde anlatmak gerekirse, herhangi bir vefat durumunda kalan borcunuzun, hayat sigortası tarafından ödenerek, mirasçılarınıza borç kalmaması demektir. Çalışmanızı engelleyecek bir kaza veya hastalık geçirmeniz durumunda da borcunuz hayat sigortanız sayesinde ödenecektir. Kredinizi kullanırken hayat sigortasını mutlaka göz önünde bulundurmalı ve bu avantajdan faydalanmalısınız.

Çoğunlukla uzun vadeli olan krediler kullanıldığı için, geçmiş dönemde yaşanan bazı sıkıntılar nedeni ile kredi kullanımına yaş sınırlaması getirilmiştir. Vefat etmek üzere olan yakınına kredi çektiren ve vefatından sonra kredi borcunun silinmesi durumu haberlere konu olmuştur. Bu gibi durumların daha sonra yaşanmaması için düzenleme yapılarak, çekmek istediğiniz kredi türü ve bankaya göre 60-80 yaş arası sınırlama getirilmiştir. Bazı bankalar 50 yaş üzeri ve emekli olan müşterilere de çeşitli şartlar getirmekte ve özel koşullara sahip krediler kullandırmaktadır.

Hayat sigortası acenteler tarafından yapılmakla birlikte, birçok banka kendi bünyesinde hayat sigortası poliçesi yapmaktadır. Vefat veya tam – daimi maluliyet gibi durumlarda kredi çektiğiniz banka tarafından güvence altında olmuş oluyorsunuz. Kredi borcunuz poliçeniz tarafından karşılandıktan sonra, alacaklı olduğunuz tutarlar mirasçılarınıza ödenmektedir.

Kredi işlemlerinde hayat sigortası maliyeti nedir? Nasıl hesaplanır?

Kredi işlemlerinizde yaptıracağınız hayat sigortasının bedeli, başvuruyu yapan kişinin yaşına, cinsiyetine, sağlık durumuna, mesleğine göre değişiklik göstermektedir. Ortalama maliyetleri hakkında bilgi vermemiz gerekirse; ihtiyaç kredileri için yıllık 50-70 Türk Lirası, mortgage konut kredisi için 450-550 Türk Lirası, taşıt kredilerinde ise 100-350 Türk Lirası arasında değişkenlik gösteren oranlarda maliyetleri vardır.

Hayat sigortası maliyetleri çeşitli bankalara göre değişiklik göstermektedir. Birçok banka kendi bünyesinde olan sigorta şirketleri ile poliçenizi yaparken, bazı bankalar anlaşma yaptıkları sigorta şirketleri ile poliçenizi hazırlayarak dolaylı yoldan işinizi çözme yolunu tercih ederler. Hayat sigortalarının süresi yıllıktır ve maliyetleri yıllık olarak hesap edilir, çektiğiniz kredinin vadesi uzun ise ve 1 yılı geçene bir krediniz varsa her yıl poliçenizin yenilenmesi gerekmektedir.

Kredi işlemlerinizde hayat sigortası yapma şartınız yoktur. Bazı bankalar tarafından zorunlu tutulmak istense dahi, 4077 sayılı “Tüketicinin Korunması Hakkındaki Kanun”’da da belirtildiği gibi suç kabul edilmiştir. Herhangi bir sorunluluğunuz olmasa bile, geride kalan ailenize ve yakınlarınıza bir borç ya da yükümlülük bırakmamak adına hayat sigortasını bir kez daha düşünmenizi tavsiye deriz.

Yorum Bırakabilirsiniz.