Kredi Başvurusu yapmak

Kredi Basvurusu yapmak

KREDİ BAŞSURUSU NASIL YAPILIR

İhtiyaçlarınız veya acil bir durumumda nakit ihtiyacınızı karşılamak için kredi başvurusu yapabilirsiniz. Herhangi bir kredi kullanmış ve ödemelerinizi düzenli olarak yaptıysanız işiniz daha kolay. Ancak ilk kez kredi kullanmak istiyor yada daha önce kredileriniz ile ilgili sorunlar yaşadıysanız işiniz biraz zorlaşabilir. Bu durum özellikle acil nakit ihtiyaçlarınızda sıkıntılı bir dönem olabilir.

Kredi başvurunuz olumsuz olarak değerlendirilir ise geçmişte ödemeleriniz ile ilgili sıkıntılar olmuş demektir. Ödemelerinizde gecikme, düzensiz ödemeler yapmış olmak, ihtar veya uyarı almış olmak kredi sicili – kredi notu gibi bankalar tarafından dikkat edilen sicilinizi negatif etkilemiş demektir. Daha önce herhangi bir kredi veya kredi kartı kullanımı yapmadıysanız, buda olumsuz sonuç almanıza neden olabilir ancak bu durumu olumlu yöne çevirmek kolay olacaktır, maaş bordrosu, üzerinize kayıtlı taşınmaz vs. gibi. Ödemelerinizde herhangi bir düzensizlik veya sıkıntı yaşamadıysanız kredi çekmeniz daha kolay olacaktır, bankaların ilk dikkat ettikleri bilginin siciliniz olduğunu unutmamalısınız.

Kullanmak istediğiniz kredi türü de talebinizi etkilemektedir. Ülkemizde kullanılan kredilerde ilk sıraları konut, ihtiyaç, bireysel, taşıt gibi kredi türleri yer almaktadır. Hangi ihtiyacınızı karşılamak istiyorsanız, kredi türünüzü seçerek banka ile iletişime geçersiniz. Günümüzde teknolojinin de desteğiyle, akıllı telefonlarınız dahil çeşitli yollardan kredi başvurusu yapabilirsiniz. Şimdi sizlere 3 adımda kredi başvurunuzu nasıl yapabilirsiniz bunlardan bahsedelim.

1.Şubeden kredi başvurusu nasıl yapılır?

Para ile ilgili konularda teknolojik gelişmeler ne kadar ilerlemiş olursa olsun ilk tercih ettiğimiz yöntem birebir görüşme yaparak ihtiyacımızı karşılamak oluyor. Birçok kişinin halen tercih ettiği bu yöntem ülkemizde de sıklıkla kullanılmaktadır. Kredi başvurunuzu yapmak için tercih edeceğiniz ilk seçenek daha önce çalıştığınız bankanız veya en uygun faiz oranı veya olanakları sunan banka olacaktır. Bunun gibi bilgileri daha önce araştırarak kredi başvurusu yapmanızı öneririz.

Kullanmak istediğiniz kredi türü ne olursa olsun, şubeye gittiğinizde nüfus cüzdanınızın yanınızda mutlaka olması gerekmektedir. Kullanmak istediğiniz kredi miktarı büyük ölçekli olacak ise banka tarafından bazı ek belgeler istenebilir, bunlardan bazıları; maaş bordrosu, ikamet belgesi, son 3 aya ait elektrik faturası olabilir. Daha önce çalıştığınız veya maaş hesabınızın olduğu bir banka var ise işlemleriniz daha kısa sürede sonuçlanır, hatta kredinizi almanız için sadece nüfus cüzdanınızın yanınızda olması yeterli olacaktır. Tüm bunlar için kredi sicilinizin düzgün olması bankalar tarafından ilk dikkat edilen husustur.

Not: Günümüzde birçok bankanın ATM ve bankamatiklerinden kredi başvurusu yapılmakta ve kredinizi hemen alabilmektesiniz. Sık kullanılmayan bir yöntem olsa bile aklınızda olmasında fayda var.

2.Akıllı telefondan başvuru nasıl yapılır?

Hayatımızı kolaylaştıran teknolojik gelişmelerden en önemlisi elbette akıllı telefonlarımızdır. Şubeye gitmek istemediğiniz ya da vaktinizin yeterli olmadığı durumlarda birçok bankanın kullandığı mobil bankacılık uygulamasını cep telefonunuza indirerek başvuru yapabilir, telefonunuzdaki bu uygulama sayesinde hesabınıza her zaman erişim sağlayarak kolayca takip edebilirsiniz.

Akıllı telefonunuz olmasa bile sadece sms ile de kredi başvurusu yapabilir, TC kimlik numaranızı kullanarak kısa sürede sonuç alabilirsiniz. Zamandan tasarruf sağlayan bu iki yöntemde düşük kredi başvurularınız anında hesabınıza aktarılabilir veya gerekli durumlarda banka tarafından istenen belgeler var ise şubenize giderek bu evrakları teslim ettikten sonra kredinizi kullanabilirsiniz.

3.Online kredi başvurusu nasıl yapılır?

Bankaların resmi web sitelerine internet yolu ile bağlanarak şubeye gitmiş gibi kredi başvurunuzu yapabilirsiniz. Bunun için seçmiş olduğunuz veya hesabınızın olduğu bankanın web sitesine girerek kredi başvuru formunu doldurup ön başvurunuzu yapmanız yeterli olacaktır. Krediniz olumlu olarak değerlendirildiğinde, şubenize gerekli evrakları teslim etmeniz yeterli olacaktır.

Günümüzde en çok tercih edilen kredi başvuru yolan online başvuru yöntemi, zamandan tasarruf etmenizin yanında, hesabınızın olduğu bir bankadan kredi başvurusu yapmanız halinde, şubeye gitmenize gerek kalmadan paranız anında hesabınıza aktarılır ve ihtiyacınızı anında karşılarsınız.

Yorum Bırakabilirsiniz.