Kredi notu nedir? Nasıl yükseltilir?

Kredi notu nedir Nasil yükseltilir

Günümüzde kredi kelimesi geçen her konuşmanın ardından kredi notu sorusu gelmektedir. Herkesin dilden dile konuştuğu ve kredi çekmek için gerekli olan kredi notu nedir? Ne anlama gelmektedir? Bankalar tarafından uzun yıllardır kullanılan fakat bizim için yeni olan bir terimdir kredi notu. Bankalarla yaptığınız tüm işlemler ve kullandığınız kredi kartınız dahil kredi notunuzu etkilemektedir. Kredi kartınızın ekstre ödemeleri veya çektiğiniz bir kredinin düzenli ödenmesi gibi tüm konular notunuzu etkilemektedir.

Puanlama sistemi olarak kullanılan kredi notu, bankaların geçmiş dönem kayıtlarını tutarak incelemesi ve işlemelerinize puan vermesidir. Bu sistem genel olarak ödeme disiplininiz üzerine kuruludur ve bankadan çekeceğiniz bir kredide bu puanlama sistemi kredinizin onaylanmasını sağlayacaktır. Eski dönemlerde hatırlayacağınız gibi kredi çekmek için bir kefil gerekli olurdu, şimdi size en yakın kefiliniz kredi notunuzdur.

Kredi notunuzun olumlu olmasını istiyorsanız, kredi kartı ödemeleriniz düzenli ve hatasız bir şekilde yapmanız bile yeterlidir. Ülkemizde bilinçsizce kullanılan ve bütçeleri aşan harcamalar nedeni ile birçok kişinin kredi kartı mağduru olduğu maalesef acı bir gerçek. Bu tür mağduriyetler yaşarsanız ilk olarak başınıza gelecek olan kredi katınızın asgari tutarını ödemek olacaktır.

Kredi kartı asgari tutarını ödemek sizi içinden çıkılmaz bir döngüye sokabilir ve uzun vadede hem kredi notunuzu olumsuz etkiler, hem de bitmeyen bir borç ile karşı karşıya kalırsınız. Asgari tutarı basit olarak anlatmak gerekirse; yaptığınız harcamaları belli bir faiz karşılığında ödemeniz gereken minimum tutardır. Unutmayın ki bu faiz tutarı en yüksek faiz tutarıdır. Böylece bankaların en sevdiği müşteri olursunuz çünkü bitmek bilmeyen bir borcunuz ve ödemeniz gereken yüksek faizleriniz vardır.

Yazımızda şimdiye kadar neler yapmamanız gerektiğiniz hakkında bilgi sahibi oldunuz, peki kredi notunu yükseltmek için gerekli olan nedir? Kredi kartlarınızın ödemesini düzenli, zamanında ve tam olarak yapmanız kredi notunuzun yükselmesini sağlayacaktır. Böylece banka tarafında borcuna sadık ve güven duyulan bir müşteri olursunuz. Kredi kartı ödemelerinizde sıkıntı yaşamaya başlar veya asgari ödemeler yapmaya başlarsanız, bu durumu düzeltmek için yapılandırmaya gidebilirsiniz. Böylece kalan borçlarınızı vadelere yayarak ödemelerinizi kolaylaştırabilir, kredi notunuzu artı yöne çevirebilirsiniz. Geçmiş dönemdeki ödemelerinizin kredi notunuz üzerinde büyük etkisi olduğunu unutmamalısınız.

Teknolojiyi etkin kullanmanız da kredi notunuzda olumlu etkiler yapacaktır. İnternet bankacılığını aktif olarak kullanarak eft, havale gibi işlemler yapmak bankalar tarafından olumlu olacaktır. Hesabınızda bulunan paranızı vadeli hesapta tutmak veya belli bir birikiminiz var ise bunu bankada vadeli hesapta tutarak, kredi notunuzu yükseltebilirsiniz.

Günümüzde bankalar kredi kartı limitlerinde yılık artışlara gitmektedir. Belli dönemlerde kredi kartı limitinizi artırabilir, kredi notunuzu olumlu yönde etkileyebilirsiniz. Dikkat etmeniz gereken konu ise bu artışları yaparken bütçenizi aşmadan ve doğru hesap yaparak ödeme gücünüze göre artışlar yapmanızdır.

Kredi notunuzda etkili olan somut faktörler de vardır. Bunların başında aylık geliriniz, işyerinizde ne kadar süre çalıştığınız, yaşınız, eğitiminiz, mesleğiniz, medeni durumunuz ve üzerinize kayıtlı taşınmaz mallar gibi faktörler de kredi notunuzu etkilemektedir. Unutmayın ki geçmiş dönemde bankalarla olan ilişkileriniz, ödeme düzeniniz kredi notunuzda en önemli ve en dikkat edilen konudur.

Yorum Bırakabilirsiniz.