Mikro kredi nasıl alınır?

Mikro kredi nasil alinir

Kadınların iş ve girişimcilik konusunda geçen yıllara oranla giderek daha aktif olmaları, destek olmak adına da çeşitli olanaklar ortaya çıkmıştır. Girişimci ruhu ile kendi işini kurmak ve iş hayatına katılmak isteyen kadınlara mikro kredi imkanı sunulmaktadır. İş hayatında daha aktif olmak isteyen kadınların finansal desteğidir ve çeşitli avantajlar sağlamaktadır. Bu kredi türü özellikle ev hanımı olan kadınların kaçırmaması gereken bir finans desteğidir.

Mikro kredi nedir? Nasıl alınabilir? Başvuru koşulları ve detayları nedir? Tüm cevapları yazımızda bulabilirsiniz.

Türkiye Grameen Mikro Finans Programı (TGMP) isimli yarı özel bir kurum, kadınların iş hayatında daha fazla yer alması ve ticari faaliyetlerinde finansal destek sağlamayı amaçlamaktadır. Mikro kredi ve finans işlerini ülkemizde bu kurum yürütmektedir. Bunun yanında Türkiye İsrafı Önleme Vakfı (TİSVA)’da kadın girişimcilere destek sunmaktadır. Para kazanmak ve iş hayatına katılmak isteyen ev hanımları ve kadınlar için önerilerimizi merak ediyorsanız yazımızda detaylarını bulabilirsiniz.

Kadın girişimciler tarafından kurulan ve işletilen işletmelere, özel veya sivil kuruluşlar tarafından verilen destek kredisine mikro kredi adı verilmektedir. Kadınlara özgü bir kredi türüdür ve sadece iş hayatı için kullanılabilir kredidir. Ülkemizde bu kredi türünde tek yetkili olan TGMP oldukça başarı işlere imza atmıştır.

Kredi başvurusu yapabilmek için 5 kadın girişimcinin bir araya gelmesi ve bu kadınların hiçbirisinin herhangi bir kan bağı yani akrabalık bağı olmaması gerekmektedir. Bu kadınların aynı mahallede oturması veya komşuluk ilişkilerinin olması kredi için herhangi bir olumsuz durum oluşturmamaktadır. İster çılgın bir fikriniz olsun, ister basit ve ucuz bir sistem, para kazandıracak bir fikriniz olması, bu kurumlara kredi başvurunuz için yeterli olacaktır.

Kendi parasını kazanmak veya girişimci ruhu ile iş hayatına katılmak isteyen kadınlara imkan veren mikro kredi, kefalet işlemi de gerektirmeyen küçük çaplı bir sermayedir. Bu kredi türünün ana dayanağı güven olduğu için, iş fikrinizin var olması en önemli noktadır. Kadınlara özel olarak verilen bu kredi türü gün geçtikçe çeşitli kurumlar tarafından verilmeye başlanmıştır. Bunlardan bazıları belediyeler, çeşitli sivil toplum kuruluşları ve yakın zamanda bankalar mikro kredi imkanı sunmaktadır.

5 kadın girişimci bir araya geldiniz ve kredi başvurusu yapmaya karar verdiniz. Ortak olarak karar verdiğiniz iş fikrinizi mikro kredi alacağınız kuruma detaylı bir şekilde anlatmalı ve onları bu işe inandırmalısınız. Bu sürecin KOSGEB tarafından verilen destekten daha kolay ve basit olduğunu hatırlatmamızda fayda var. Bulduğunuz fikir ikna edici ve onay aldı ise, sırada krediyi aldığınız kurum tarafından verine 3 günlük bir eğitiminiz var. Eğitiminizi tamamladıktan sonra kredinizi alabilir ve geri ödemeleriniz hakkında da detaylı olarak bilgilendirilirsiniz. Bundan sonra tek gereken işinize sahip çıkmak ve iş hayatında kalıcı olmayı amaçlamaktır.

Kredi müracaatınızın ilk olması da dahil, 1.000 Türk Lirası’na kadar miktardan faydalanabiliyorsunuz.  Daha sonra birden fazla kredi başvurusu yapabiliyorsunuz, fakat her kredi başvurunuzda, bir önceki kredinizi düzenli bir şekilde ödeyerek borcunuzu kapatmış olmanız gerekiyor. Kredinizin ödemesini haftalık olarak TİSVA tarafından belirtildiği şekilde, yani saha tahsildarı olarak çalışanlar tarafından iş yerinizde ödemesini yapıyorsunuz, böylece iş yeriniz de ziyaret edilmiş oluyor. Kredi ödemelerinin ortalama 46 hafta içerisinde ödendiği de bilinmektedir.

Hayalindeki işi kurmak isteyen kadınlar için büyük bir fırsat olan bu kredi, düşük miktarlı ile de cezbedici. Bu kredi ile iş kurduktan sonra batan bir girişimci yok diyebiliriz ve neredeyse hepsinin borcunu aksatmadan ödemiş olması da kredinin başarıya ulaştığının bir başka göstergesi. Kendi işinin sahibi olan kadınlar, etraflarındaki diğer girişimci kadınlara örnek olarak, onlarında iş sahibi olmasında destekçi olmaktadır.

Yorum Bırakabilirsiniz.