Mortgage Konut kredisi avantajları nelerdir?

Mortgage Konut kredisi avantajlari nelerdir

Ev sahibi olmak isteyenlerin ilk aklına gelen mortgage sistemi, en avantajlı seçenektir. Uzun vadeli hayallerimiz arasında olan ev sahibi olmak, bu sistem sayesinde çok daha yakındır. Bu sistemin en büyük avantajı kira ödeme derdinden kurtulup, kendi evinizin sahibi olmanız ve gelecek için iyi bir yatırım yapmış olmanızdır.

Ev almanın maddi zorlukları eski zamanlarda büyük sorunlara neden olurken, mortgage sisteminin hayatımıza girmesi ve ülkemizde yaygınlaşması sayesinde bu sorunlar aşılmış oldu. Her bütçeye ve ödeme koşullarına göre seçenekleri olan bu sistem, kira öder gibi ev sahibi olmak sloganıyla birçok kişinin hayallerini gerçekleştirmiştir.

Mortgage sisteminin en önemli faydası uzun vadeli finansman sağlamasıdır. Mortgage yani konut kredileri Kaynak Kullanımı Destek Fonu (KKDF)’den, Banka Sigorta Muamele Vergisi (BSMV)’den muaf tutulur. Bireysel ihtiyaç finansmanına yönelik mortgage kredileri de BSMV’den muaf tutulurlar.

Ev alımları taşınmaz mallar arasında en karlı yatırım olarak ön plana çıkmaktadır. Nakit paranızla ev alımı yapmanız zor bir ihtimal olacaktır, ancak biraz birikiminiz var ise mortgage kredisinden faydalanarak istediğiniz eve sahip olmanız daha kolay olacaktır. Evinize veya işyerinize kira ödemekten şikayet ediyorsanız, mortgage kredisi tam aradığınız seçenek olacaktır. Üstelik 1 yıldan, 20 yıla kadar vadelerle istediğiniz ev yada işyerinizin sahibi olabilirsiniz.

6 başlıkta mortgage sisteminin avantajlarından bahsedelim.

1.Bankadan borç almak.

Ülkemizde paraya ihtiyaç duyulduğunda ilk olarak eş, dost ve akrabalarımızdan bu ihtiyacımızı karşılamaya çalışırız. Sonrasında geri ödemede yaşayacağımız sıkıntılar, ilişkilerimizi zedeleyebilir ve daha büyük sorunlarla karşılaşmamıza neden olabilir. Bunun yanında bütçemize göre belirleyeceğimiz ödeme koşulları ile bankalardan uzun vadeli kredi almak, hem gereksinimlerimizi karşılayacak, hemde yakınlarımızı uzun süre bekletmeden ve onlarla sorun yaşamadan istediğimiz eve sahip olmamızı sağlayacaktır.

2.Kira ödemek mi? Ev taksiti ödemek mi?

Kirada oturan biri iseniz, son 10 yılda ödediğiniz kiraları ve masraflarınızı hesap ettiğinizi düşünelim (bunu en az bir kere yaptığınızdan eminim), toplam harcamalarınızın bir ev parası kadar olduğunu göreceksiniz. 10 yılda harcadığınız bu para ile mortgage kredisinin avantajını kullanarak kendi evinizin sahibi olabilirdiniz.

3.Sabit tutarlı taksitler.

Mortgage konut kredisi ile aldığınız evinizin taksitleri, vadesi ne kadar olursa olsun, ister uzun vadeli ister kısa vadeli, taksitlerinizin tamamının aylık ödemeleri sabit kalır. Örneğin 10 yıllık bir konut kredisi kullandınız, 120 ay boyunca sabit taksit tutarları ile ödeme yaparsınız.

4.Eksper tarafından belirlenen değer.

Mortgage sistemine başvurduğunuzda almak istediğiniz evin değeri ekspertiz raporuna göre belirlenir. Banka tarafından yönlendirilen eksper tarafından, almak istediğiniz eve bağlı Belediye ve Tapu Kadastro Müdürlüğü’nden gerekli incelemeler yapılarak, mülk ile ilgili herhangi bir olumsuz durum olup olmadığı araştırılır, herhangi bir sorun yok ise olumlu rapor verilerek alımı gerçekleştirişiniz. Böylece kandırılma veya ayıplı mülk alma gibi bir durumla karşılaşmadan gönül rahatlığı ile mülkünüzü alabilirsiniz.

5.Uzun vadeli taksitler.

Ülkemizde ve diğer birçok ülkede en uzun vadeli kredi türü mortgage sisteminde kullanılmaktadır. Bu sayede düşük taksitli fakat uzun vadeli kredi ile bütçenizi zorlamadan ödemelerinizi gerçekleştirişiniz. Ülkemizde ekonomik durumların da etkisiyle bankalar tarafından  10 ila 15 yıllık vadelerle kullandırılan mortgage kredisi, genellikle 10 yıl vadeli olan seçenekler kullanılmaktadır. ABD ve Avrupa’da ise 240 aya varan mortgage kredileri kullandırılmaktadır.

6.Yeniden yapılandırma seçeneği.

Yeniden yapılandırma, taksitlerinizi ödemeye devam ederken bütçenizdeki bir artış, elinize toplu para geçmiş olması ve en önemlisi faiz oranlarındaki düşüş gibi sizin avantajınıza olabilecek durumlarda taksitlerinizi yeniden yapılandırarak bütçenize büyük katkılar sağlar. Faiz oranlarında yaşanacak bir düşüş ile hemen bankanıza başvurarak yeniden yapılandarma taelp etmeniz yeterlidir, böylece kalan taksitlerinizin faiz oranlarını düşürerek hem aylık ödemenizde hemde toplam ödemenizde büyük kar elde edersiniz. Uzun vadeli kullandığınız kredinizin sabit taksitleri devam ederken, maaşınıza zam almanız ödeme gücünüzü artıracak ve aylık taksitlerinizin oranını artırarak daha kısa sürede kredinizi bitirebilirsiniz. Eline geçebilecek nakit bir para, miras, ikramiye vs gibi durumlarda, taksitleriniz devam ederken toplu ödeme yapabilirsiniz, yapacağınız bu toplu ödemede, kredinizin faizsiz ana borcundan %2 oranında bir faiz kesintisi yapılır, bu kesinti sizi korkutmasın çünkü ana paranızdan kesilen bir oran olduğu için her ay ödediğiniz faizden çok çok fazla kar elde etmiş olursunuz.

Yorum Bırakabilirsiniz.