Mortgage Nedir? Nasıl Alınır?

Mortgage Nedir Nasil Alinir

MORTGAGE NEDİR? TÜRLERİ VE İŞLEYİŞİ HAKKINDA BİLGİ?

Ev almak isteyenlerin ilk tercihi olan mortgage sistemi nedir? İşleyişi ve türleri hakkında genel bilgileri yazımızda bulabilirsiniz.

Mortgage, İngilizce kökenli bir kelime olup, rehin koymak ve ipotek anlamına gelmektedir. Basitçe anlatmak gerekirse, bir malın kendisinin güvence olarak gösterilmesiyle, o mal üzerinde rehin ve ipotek edilmesiyle alınan para anlamına gelmektedir. Mortgage kredisi taşınmaz mallar üzerine koyulan ipotek ve rehin şeklindedir. Bankalar ve parasal kurumlardan alınan borç karşılığı taşınmaz üzerinde ipotek ve rehin tapu siciline işlenmekte ve paranın geri ödenmemesi gibi durumlarda, taşınmaza el koyulmaktadır.

Ülkemizde son yıllarda tanınan ve bankalar tarafından kullanılan mortgage sistemi, ev alımlarında ilk tercih olarak bilinmektedir. Elbette uzun vadeli olan bu kredi türüne başvurmak için gerekli bütçe hesaplarınızı yapmanız gerekir. Mortgage sisteminin diğer kredi türlerine göre en önemli farkı, istenen malın güvence gösterilebilmesidir. Krediniz bitene kadar kurum tarafından taşınmazınız üzerinde ipotek ve rehin hakkı saklı kalmaktadır.

Mortgage sistemi ve işleyişi hakkında birkaç ana başlıkta bilmeniz gereken temel bilgileri sizlerle paylaşalım.

Mortgage kredisi nedir?

Gayrimenkul finans sistemi olarak işleyen mortgage kredisi, konut sahibi olmak için yeterli birikimi olmayan kişilere kira öder gibi aylık ödemeler yaparak konut sahibi olmasını sağlayan bir sistemdir. Satın aldığınız konut üzerinde, kullanmış olduğunuz mortgage kredisinin tutarı kadar ipotek ve rehin, tapu siciline işlenir. Kredinizin tamamı ödenene kadar kurumun ipotek ve rehin hakkı vardır, borcun tamamını ödediğiniz anda krediyi kullandığınız kurum tarafından ipotek ve rehin hakkı tapu sicilinden kaldırılır ve böylece tapu sahibi sadece siz olursunuz.

Mortgage kredisi türleri nelerdir?

Ülkemizde çeşitli bankalara göre vadesi değişiklik gösteren, 1 ila 20 yıl arasında mortgage kredisi bulunmaktadır. Bu vadeler ülke ekonomisinin durumuna ve gelir hesaplarına göre değişiklik göstermektedir. Mortgage kredi türleri; konut kredisi, işyeri kredisi, arsa kredisi, konut geliştirme kredisi, inşaat kredisi ve refinansman kredisi olarak değişmektedir.

Konut (ev) kredisi; Konut veya ev olarak adlandırılan kredi türüdür. Almış olduğunuz kredi miktarı kadar kurum tarafından konut üzerinde ipotek bulunmaktadır. Borcunuz bittikten sonra kurum tarafından ipotek hakkı tapu sicilinden kaldırılır ve konutun tamamı size ait olur.

İşyeri kredisi; dükkan, ofis, imalathane veya fabrika gibi, tapu sicilinde işyeri statüsünde bulunan mülkler için kullanılan kredi türüdür. Faiz oranları konut kredisine göre artış gösterebilir.

Arsa kredisi; arsa ve bahçe gibi üzerinde kapalı alan bulunmayan mortgage türüdür. Diğer türlerde olduğu gibi borç aldığınız kurumun ipotek hakkı vardır.

Konut geliştirme kredisi; mevcut konutlarınızda yapmak istediğiniz tadilat, dekorasyon gibi işlemleri gerçekleştirmek amacıyla kullandırılan kredi türüdür.

İnşaat kredisi; kaba inşaatı tamamlanmış yapıların, oturulabilir bir duruma gelmesi için finansman desteği sunan bireysel bir kredi türüdür.

Refinansman kredisi; yeniden yapılandırma veya borç transferi olarak da adlandırılan kredi türüdür. Kredi faiz oranlarının düşmesinde en çok tercih edilen bu kredi türü, aynı zamanda vadeler konusunda da yapılandırma yapmanızı sağlayan kredi türüdür.

Mortgage sistemi nasıl işler?

Sistemin ilk başlangıcı, konut alımını gerçekleştirecek kişinin istediği evi bulmasıyla başlar. Satıcı ile gereken pazarlık yapıldıktan sonra, alınmak istenen mülke ait tapunun örneği ile bankaya müracaat edilir. Banka hem başvuru yapan kişinin gelir bilgilerini doğrulamak hem de taşınmaz hakkında değer tespiti yapmak için çalışmalara başlar. Yapılan çalışmalar olumlu olduğu takdirde, banka kredinizi verecektir.

Bankalar arasında değişiklik gösteren mortgage kredisi ölçütleri vardır. Başta faiz oranları olmak üzere, vade seçenekleri, değişik kredi koşulları bulunmaktadır. Bankalar tarafından ortak kullanılan ilk ölçüt ise, gelir durumunuz ve kredi notunuzdur.

Kredi başvurunuzu yaptığınız banka olumsuz rapor verdiğinde ilk yapacağınız başka bir banka ile irtibata geçmek olmalıdır. Her bankanın kredi verirken kullandığı çeşitli risk ölçütleri olması nedeni ile bir bankadan alamadığınız kredinizi, diğer bir bankadan alma şansınız vardır. Her bankanın kredi kullanacak kişide aradıkları ortak ölçütlerde vardır; kredi notunuz, geliriniz, taşınmaz malın özellikleri, ödeyeceğiniz peşinat miktarı başta olmak üzere esnek bir ölçüt sistemi vardır.

Mortgage kredisine teminat olarak gösterilecek olan taşınmaz malın özellikleri önemlidir. Banka tarafından yönlendirilen bağımsız ve yeminli eksperler, bir rapor hazırlayarak taşınmazın özelliklerini ve krediye uygun olup olmadığını tespit ederler. Başlıca dikkat edilen konular; binanın inşaat kalitesi, mevcut fiziki durumu, tamirat gereksinimi, binanın kanalizasyon ve ısıtma gibi ortak kullanım özellikleri, metrekaresi, hisse payı, tapu sicil kaydı, imara uygun olup olmadığı ve piyasadaki yaklaşık değeri incelenerek rapor hazırlanmaktadır. Tamir ihtiyacı olan konutlara ve arsalara eskiden kredi verilmezken, günümüzde bu kredi türleri de rahatlıkla alınabilmektedir.

Yorum Bırakabilirsiniz.