Geleceği Olan 4 Karlı Yatırım Alanı

Gelecegi Olan 4 Karli Yatirim Alani

Geleceği Parlak Olan 4 Karlı Yatırım Alanı

Yatırım yaparken her zaman gelecek ile ilgili belirli bir oranda tahmin yapmak gerekir. Yatırımcılar, yatırım yaparken bir şirketin geçmişini mutlaka incelerler ve şirketin gelecekteki büyüme oranı ile ilgili bir tahmin yapmaya çalışırlar. Yatırımcıların bazıları bunu sadece şirketler için yapar, bazıları ise gelecekte kar getirebilecek sektörler hakkında tahmin yaparlar.

Yatırım yapmanın karlı olma ihtimali yüksek 4 alan ise şunlardır:

 

Yeşil Enerji

Ülkemizde geçmiş yıllarda olduğu gibi, günümüzde de büyük oranda petrole bağımlı durumdadır. Sürekli artan petrol fiyatları ve dış politikadan kaynaklı bazı anlaşmazlıklar, büyük enerji kaynağı bulmak için arayış içine girmemize neden olmuştur. Yeşil enerji, var olan kaynakların bolluğu ve çevre üzerindeki olumlu etkisi sayesinde milyonlarca liralık yatırım için dikkati çekmeyi başarıyor. Hem özel sektör hem de kamu sektörü,  bu alandaki daha büyümeyi planlayarak, yeşil enerji teknolojisine yatırım yapmaktadır. Yatırımcılar gelecek yıllarda sorunsuz kullanılan ve tükenmeyen enerji temin edebileceği ve stoklayabileceği bir alan aramaktadır.

 

Teknoloji

Bilgi teknolojisi ülkemizde çok hızlı büyüyen ve kariyer alanı fazla olan bir sektördür. Akıllı telefon, dizüstü bilgisayar, çip üreten şirketler hem insan hem de fiziki alan için oldukça büyük yatırım yapmaktadır. Teknoloji alanı 1990 yılından beri yatırım faaliyetlerinde oldukça yüksek bir talep görmektedir. Bilgisayar yazılımına ve donanımına olan güven duygusu ise son on yıl içinde daha fazla artmıştır. Teknolojiye artık bir ihtiyaç halindedir ve tüm dünyada bu ihtiyaç artarak devam etmektedir. Özellikle sosyal medya sitelerine oldukça büyük yatırım yapılmaktadır.

 

Doğal Kaynaklar

Doğal kaynaklar sınırlı olduğu için, cazip bir yatırım olarak yatırımcıların ilgisini çekmeye devam ediyor. Altın, gümüş, bakır, alüminyum gibi tükendiği zaman yenilenmeyen sınırlı kaynaklardır. Bu nedenle yatırımcılar bu madenleri satın almakta ve ileride yaşanabilecek ekonomik dalgalanma zamanlarında daha değerlenecektir.

 

Gelişmekte Olan Ülkeler

Amerika Birleşik Devletleri ve Çin’in diğer ülkelere oranla ekonomik olarak daha hızlı büyüdüğünü izledik. Bu iki ülkede yatırım yapmak yaşanan büyüme patlamasından ötürü, çok fazla maliyetli olmaktadır. Uzun vadeli yatırım için henüz büyümemiş ancak büyümeye aday ülkeler araştırılarak, bu ülkelere yatırım yapılabilir. Bazı yatırımcılar Asya kıtasının, sonraki yıllarda büyük kar getirebilecek bir yatırım olarak görmektedir. Gelişen ekonomilere, gelişme sürecinden daha erken yatırım yapmak, yatırılan sermayenin artmasına ve daha çok para kazanmanızda önemlidir.

Bu yatırım alanları, uzun vadeli yatırımcılar için çok oldukça cazip seçeneklerdir. Yukarıdaki dört sektör son yıllarda oldukça istikrarlı bir şekilde büyümektedir. Yatırımcılar hedeflerini dikkatle belirleyerek uzun vadeli yatırım için bu sektörleri değerlendirmelidir.

Yorum Bırakabilirsiniz.