Genç girişimci kredisi

Genc girisimci kredisi

Genç girişimciler için devlet  50 bin hibe; istenmesi halinde 100 bin lira da faizsiz kredi verileceğini belirtmişti. Özellikle Genç Girişimciler kendi işlerini kurmak için kredi imkanından yararlanabilecekler. Aralık itibariyle başlayan genç girişimcilere küçük ve orta ölçekli İşletmeleri geliştirme ve destekleme İdaresi Başkanlığı KOSGEB tarafından uygulanan programa genç girişimler başvurabilecek.

Girişimcilik destek programı ile yeni girişimcilere verilecek olan desteği hibe kısmının 30 bin liradan 50.000 liraya sabit yatırım desteği adı altındaki faizsiz kredi desteği için ise 70 bin liradan 100000 liraya çıkarıldığı kanunen açıklandı.  50.000 liralık hibe kredinin 2000 lirası işletme kuruluş desteği, 18 bin lirası kuruluş dönemi makine, ofis, teçhizat, donanım ve yazılım desteği, 30 bin lirası da işletme giderleri desteği olarak uygulanıyor.

Bu destekten yararlanmak isteyen genç girişimci adaylarının 24 saati atölye çalışmalarından oluşan ve toptan olarak 70 saat olan uygulamalı girişimcilik eğitimlerini başarı ile tamamlaması girişimcilik sertifikasını alması gerektiği belirtiliyor. Ayrıca Sertifikayı alanlar dışında KOSGEB’in genç girişimci geliştirme programı tamamına uyanlarla küçük ölçekli işletme kurma danışmanlığı desteği programını bitirerek programa katıldığını eğitimi ile ve belgeleriyle ve ayrıca işletmesini kurarak girişimcilerin iş geliştirme merkezlerinde yer almasıyla girişimcilerin desteklerden faydalanabilmesi imkanı tanınıyor.

Öncelikle kredi almak için iyi bir proje oluşturmak gerekiyor Genç Girişimciler bu projeyi oluşturduktan sonra kredi alanlarının neler olduğuna dair bir araştırma yaparak ona göre hareket etmeleri önem taşımaktadır. Bunun için KOSGEB’in belirtmiş olduğu şartları yerine getirmek ve ona göre hareket etmek gerekmektedir.  Bunun için iyi bir araştırma yapmak ve gerekirse KOSGEB’e giderek bu konu hakkında bilgi almak mümkün olmaktadır. Genç girişimci kredisi ayrıca bankalar tarafından veriliyor ancak bankaların vermiş olduğu kredilerdeki yüksek faiz oranları düşündürücü olabiliyor. O yüzden KOSGEB’in sunmuş olduğu 50 bin liralık hibe kredisi oldukça mantıklı!

Genç girişimcilerin gerekli şartları taşıması halinde bu hibeden yararlanmaları mümkün olabilecektir. Kendi işini yapmak isteyen genç girişimcilerin 50.000 liralık hibe kredisi ve istenmesi halinde faizsiz 100 bin liralık destek kredisi ile iş kurmak açısından oldukça önem taşıyan bir tutar olarak bulunmaktadır.

 

 

Yorum Bırakabilirsiniz.