Girişimciler Neden Başarısız Olur

girisimciler neden basarisiz olur

GİRİŞİMCİLER NEDEN BAŞARISIZ OLUR?

Girişimcilerin birçoğu hedeflerine ulaşamadan, her şeyini kaybediyor. Bazıları hiç risk almadan, bazıları ise çok fazla risk aldığı için yoluna devam edecek gücü kalmıyor. Küçük bir azınlık bu hedeflerine ulaşabiliyor ve hayallerini gerçekleştirecek güce sahip oluyor. Bu yazımızda sizin için bir girişimcinin başarısız olmasının bazı nedenlerini ele alacağız.

Bu hatalardan biri yanlış iş yeri seçmektir. İhtiyaç duyulandan çok büyük bir iş yeri seçimi, her zaman gereksiz birçok masrafınız olacağı anlamına gelir. Zaten iş hayatına kendi çabalarınızla atılacağınız bu ilk denemede, oluşacak her bir kuruş masraf sizi yavaş yavaş batağa sürükleyebilir. Büyük bir iş yerinin; temizliği, kış aylarında ısıtması, yaz aylarında serin bir ortam yaratması ve aydınlatması  sizin için oldukça büyük masraflar demektir.   Bu durumun farkında olarak iş yerinizi seçmelisiniz.

İkinci hata olarak da yanlış ortak seçimi konusuna değinelim. Bize kalırsa mümkün olduğunca ortaklık sistemini düşünmemek gerekir. İki ortak arasında çıkacak irili ufaklı her anlaşmazlık, her iki tarafında zarar göreceği olaylara yol açabilir. Bu konuda “İş başka, dostluk başka.” Sözü hep aklınızda olmalı. Çünkü iş ortamında ki olumsuzluklar; belki yakın bir akrabanız olmasına rağmen ortağınızın, hiç görmediğiniz yönlerini ortaya çıkaracaktır. Genelde bu noktada işler tamamen karışır ve ortaklar ayrılırlar. Size önerimiz, böyle bir iş yapmak istiyorsanız ortağınızı seçerken iki kere düşünün.

Personel alımında özen göstermeyen girişimciler büyük ihtimalle başarısız olurlar. Çoğu girişimci daha az para ödemek için, tecrübesiz personeller almayı seçer. Bu belki de yapılan hataların en büyüğüdür. Eğer bu mantıkla hareket ederseniz; masrafı azaltayım derken, çok daha büyük masraflara davetiye çıkarmış olursunuz. Örneğin bir matbaa kurdunuz ve matbaa makinenizin başına bir usta yerine kalfa aldınız. Biliyoruz ki kalfalar yıllarca bu makinelerle çalışırlar, ama her zaman yanlarında işleri kontrol eden bir ustası vardır. Ustalar tecrübelerini kullanarak aldıkları önlemlerle, birçok hatayı olmadan önlerler. Kalfanız 100 bin adetlik bir afiş bastı ve afişin renklerinde bir hata olduğu için müşteri işi almadı. Siz de kontrol ettiniz ve müşterinin haklı olduğunu gördünüz. Bu durum hatalı işin maliyeti yüzünden belki de batmanıza neden olacak. Size tavsiyemiz personel alımı yaparken tüm bu yazdıklarımızın aklınızın bir köşesinde olmasıdır.

Bazı girişimcilerde bilgi sahibi olmadığı işlere kalkışıp, sonunda doğal olarak başarısız olurlar. Doğru olan; bildiğimiz ve gerektiğinde tek başımıza bile becerebildiğimiz işi yapmaktır. Bazen bir takım yüksek kazançlı işler bize dışarıdan çok kolay görünebilir. Fakat içerisine girdiğimizde aklımızın ucundan bile geçmeyen nedenlerle batağa sürükleniriz. Bu nedenle gerekli olan bilgi ve beceriye sahip olduğumuz iş kollarına yönelmeliyiz.

Yapacağınız planlama hataları da sizin başarısız girişimciler kervanına katılmanıza neden olabilir. Bazı durumlarda; son derece akıllıca yapılmış planlar bile yetersiz kalabilir, hatta planınıza son derece ters bir hareket yaparak geri adım atmak zorunda kalabilirsiniz. Önemli olan doğru planlar yapmak, ama her zaman her şeye hazırlıklı olmaktır. Böylelikle bir anda oluşan tersliklerden minimum hasarlarla kurtulabilirsiniz.

Son olarak size önerimiz; kusursuz olmaya çalışmayın, aceleci davranmayın ve her işi tek başınıza yapmayın.

 

Yorum Bırakabilirsiniz.