Girişimciler : Yeni iş kurarken nakit bulma yolları

Yeni is kurarken nakit bulma yollari

Kredi alma ve kullandırma şartları zorlayıcı olsa da olay nakit bulmaya gelindiğinde iş kurmak isteyenlerin birçok seçeneği olabilmektedir.

Yeni bir iş kurmak isteyenlerin en çok sıkıntı yaşadığı konuların başında ise hiç kuşkusuz sermaye unsuru gelmektedir. Sermaye bir bakıma başlı başına ele alınması gereken ve bir işin başarılı olmasında büyük öneme sahiptir. Başarıya ulaşmak için göze alınması gereken bir diğer unsur ise risktir. Katlanılması gereken risk ile sahip olunan sermaye arasında ters orantı vardır.

Küçük işletmeler için sermaye anlamında para yağmıyor her zaman kolaylıkla bulunabilen veya elde edilmesi zamana göre çabuk olabilen bir durum olmamaktadır. Bu iş kurma kredisi almak için belli nakdi akışın ve piyasa şartlarına göre bir takım sorunların da aşılması gerekiyor. Bankaların kredi kullandırma şartları çok sıkı olabilmekte ve bu husus  krediyi kullanmak  isteyen müteşebbisleri  oldukça zorlayabilmektedir. İş kurmak isteyenlerin sermayeleri için kaynak ararken sadece banka kredilerine değil bir yerde amiyane tabirle ticari zekaya ve yaratıcı olmalarına da bağlıdır

İş kurma aşamasında belli başlı başvurulabilecek kredi seçenekleri

Banka Kredileri

Bankanız size düşük faiz oranları ile uzun vadeli geri ödeme şartları sunabilir. Bu ilk başta güzel gibi görünse de  bazı müteşebbisler katı taahhüt yönetmeliklerinin kredinin  kabul edilebilir aşamasına gelinmesini imkansız olduğunu düşünebilmektedirler. Ayrıca birçok banka kredisi “nakit sağlamaya yardım eder” gibi görünse de eğer sorumluluklar yerine getirilmezse banka kişisel varlıklarınızın ve hatta krediyle teminat altına alınmış bütün rehinlerinizin takibini yapar konuma gelebilir. Buna da ayrıca dikkat edilmesi gerekiyor.

Her bankanın kredibilitesi yani kredi sağlama, kullandırma ve bunun yasal takibini yapması farklıdır. Bu nedenle en uygun koşullar için sadece tek bir bankaya bağlı kalınmamalı, en uygun şartları sunacak bankayı seçmenin bu anlamda doğru bir karar olacağı da unutulmamalıdır. Sıklıkla çalıştığınız bankadan görüşmelere başlamak ve bankanın sizi müşteri portföyü anlamında olumlu bir şekilde tanıyor olması ekstra kolaylık sağlayabilir ve ilgili banka tatmin edici boyutlarda yardımcı olabilir.

Devlet Kredileri

Devlet kredileri prosedürde banka kredilerine benzer. Ancak devlet garantisi altındaki kredileri almak  zor olduğu gibi meşakkatli bir süreci de kapsamaktadır. Kredi onaylanma aşamasında genellikle teminat istenmektedir.

Aile veya Arkadaşlardan Kredi Almak

İşletmenin başarılı olmasını belki de en çok sevdiğiniz insanlar veya yakın arkadaşlarınız ister. Bu sebeple yakın çevrenizdeki  insanlar sizin en yakın nakit  kaynağınız olabilmektedirler. Dikkate alınması gereken nokta da bu işin doğru bir şekilde yapıldığından emin olun. Geri ödeme koşullarını içeren bir sözleşme veya emre yazılı bir senet hazırlanması geri ödeme zamanı geldiğinde karşınızdaki kişi ile ters düşmemeniz, davalık olmamanız açısından önemlidir. Aksi durumda yakın çevre kişiler arası ilişkiler olumsuz anlamda etkilenebilecektir.

Evinizi İpotek Ettirmek

Hızlı ve kolay nakdi para sağlamanın etkili yollarından biridir. Fakat aksi bir olay yaşanması ihtimali göz arzı edilmemeli ve bu hususta iyi bir şekilde düşünülmelidir.

Kredi Kartları

Kredi kartları kişisel veya işletme kredi kartı olarak kullanılabilmektedir. Etkili bir seçenek olarak görülse de  tutumlu olunmalı gereksiz kart kullanımlarında olabildiğince kaçınılmalıdır.

Ortak

İş kurma aşamasında ortak ihtiyacı riski azaltmasının yanında kurulmak istenen işin bir başına yapılmama isteği ile başvurulması düşünülen yollardan biri olabilmektedir. Elbette burada önemli olan nokta ortak olarak çalışılmak istenen kişinin doğru seçilmesidir.

Emeklilik Hesaplarınız

Başvurulabilecek en son kaynak olmalıdır. Çünkü gelecek  için birikiminiz varsa bunu riske etmeye değmeyeceğini unutmamalısınız. Ola ki işletmeniz iflas ederse üzerine bir bardak su içseniz yeridir.

 

 

Yazar : Economist | Mirim …

Yorum Bırakabilirsiniz.