Girişimcilikte Motivasyonu Sağlamanın 5 Temel Yolu

Girisimcilikte Motivasyon Saglamak

GİRİŞİMCİLİKTE MOTİVASYONU SAĞLAMANIN 5 TEMEL YOLU

Her ticari aktivitede olduğu gibi, girişimcilikte de motivasyonun önemli bir etkisi vardır. Kişi; dış etkenlere bağlı kalmadan motivasyonunu yüksek düzeyde tutabilecek şartları kendi çabaları ile sağlayabiliyor ise, işe bir adım önde başlıyor demektir. Buna neden olacak en önemli faktör, motivasyonunuzu olumlu yönde etkileyecek davranışlar sergileyen dostlarınızın her zaman yanınızda olamayacak olmasıdır. Elbette ki bu olumlu etkilerin size verdiği destek çoğu zaman büyük katkılar sağlamıştır, fakat kendi söküğünü dikebilen bir terzi olmak sizi her zaman daha ileri götürecektir.

Kendi işinizi kurmanız; daha önce çalışmadığınız kadar yoğun tempoda çalışmanız ve aynı düzeyde büyük bir sorumluluk altına girmeniz demektir. Dolayısıyla da son derece yorucu ve stresli bir sürecin sizi beklediğini unutmayın. Harika fikirlere, bu fikirleri pratiğe dökecek bilgiye ve gerekli maddi yeterliliklere sahip olmanız her zaman yeterli olmayabilir. Bu nedenle motive olmanızı sağlayacak ve motivasyonunuzu koruyacak yöntemler geliştirmelisiniz. Şimdi size motivasyonunuzu en üst seviyede tutmak için gerekli, 5 ana maddeden söz edeceğiz.

 

SİZE POZİTİF ENERJİ SAĞLAYACAK BİR ÇALIŞMA ALANI OLUŞTURUN

Çalışmalarınızdan başarılı sonuçlar almanız ve doğru kararlar vermeniz için, çalışma alanınızda bazı değişiklikler yapmanız gerekebilir. Bunun en önemli nedeni, bu alanda bulunan herhangi bir öğenin sizi negatif olarak etkilemesi sonucunda konsantrasyonunuzun dağılmasıdır. Özellikle odaklanma sorunlarınız var ise, en ufak bir olumsuzlukta bütün motivasyonunuzu yitirebilirsiniz.

Bu nedenle çalışmak, oturup düşünmek ve düşündüklerinizi pratiğe dökmek için; içerisinde rahat edebileceğiniz, kendinizi iyi hissedebileceğiniz ve dikkatinizin dağılmasına neden olacak öğeler içermeyen bir çalışma ortamı yaratmalısınız.

GÜNE GÜZEL BİR SABAH İLE BAŞLAYIN

“Yeni yıla nasıl girerseniz, tüm yıl öyle geçer.” eminiz ki bu sözü hepiniz bir yerlerde duymuşsunuzdur. Sizde bu düşünceye uygun olarak güne güzel başlamalı ve yeni günün size güzellikler getirmesini umarak hareket etmelisiniz. Bu sizi motive edecek önemli bir adımdır.

 

GELİRLERİNİZİ GÜNLÜK OLARAK  KAYIT ALTINA ALIN

     Yapılan işten elde edilen gelirlerin artışını görmek motivasyonunuzu en yüksek seviyelere taşıyacaktır. Kazanılan paranın miktarı, başarının keyfini yaşamanıza yardımcı olur. Günlük olarak aldığınız notları göz önünde bulundurarak belirleyeceğiniz kısa vadeli hedefleri başarabilmeniz size çok büyük fayda sağlayacaktır.

 

DOĞRU HEDEFLER BELİRLEYİN

     Yukarıda bahsettiğimiz gibi size katkı sağlayacak tutarlı hedefler belirlemeli ve bu hedeflere ulaşmak için çizdiğiniz rotadan çıkmamalısınız. Bu şekilde çalışarak sarf ettiğiniz emeğin karşılığını aldığınızda, yani hedeflerinize ulaştığınızda; bu durumun vermiş olduğu keyif ile motivasyonunuzun tavan yaptığını göreceksiniz.

NEDEN BU İŞLE UĞRAŞTIĞINIZI UNUTMAYIN

Yoğunca bir zaman çalıştıktan ve emek sarf ettikten sonra, kendinizi son derece yorgun ve tükenmiş hissedebilirsiniz. Dolayısıyla da mutsuz bir dönem içerisine sürüklenirsiniz. Bu durumda kendinize; neden bu işe başladığınızı ve sonuçlarında neler elde edeceğinizi hatırlatmalısınız. Bunu sağlamak için kendinize bir yol haritası çizebilir, bu yol üzerindeki ulaşmayı başardığınız noktaları işaretleyebilirsiniz. Böylelikle çalışmalarınızın sonunda kat ettiğiniz mesafeyi görebilir ve yeniden motive olmanızı sağlayabilirsiniz.

Yorum Bırakabilirsiniz.