Hangi İşi Yapmalıyım

Hangi isi yapmaliyim

Hangi İşi Yapmalıyım?

Yeni bir işe atılmak için önce hangi sektörde ne iş yapacağına karar vermek lazım. Kendimize sorulacak ilk soru,  ben hangi işte başarılı olabilirim. Bu yazımızda kafanızda planladığınız işi kurmak için gerekli olan bilgilere yer verdik, umarız işinize yarar.

Kendi işimizi yaparken perakende mi toptan mı olacağına karar vermeliyiz. Çünkü toptan satışlar büyük miktarlarda mal alırlar, aldıkları bu malı perakende olarak satışını yaparlar. Perakende satışlarda daha küçük miktarlar direk tüketiciye satılır.

Bir diğer yapılabilecek iş bayilik açmaktır. Kurumsal bir firmanın bayiliğini aldığınızda bazı masraflar ortaya çıkar. Bunlardan; lisans bedeli,  imtiyaz bedeli ve bazı ek ücretlerdir.  Kendi bağımsız işletmenizi de açabilirsiniz. Bu size işletmede söz hakkı tanır. Bayilik sistemi sisteminde ise uymanız gereken bazı kural ve kaideler vardır o nedenle çok fazla söz sahibi olamazsınız

Kuracağınız işte hizmet veya ürün satışı mı yapılacak buna karar vermek lazım. Kişisel beceri ve deneyimlerimiz var ise, örneğin muhasebeci emlak danışmanı, diş hekimi gibi bir mesleğe sahipseniz sadece hizmet sunabileceğiniz bir yer açabilirsiniz. Tabi bunu yaparken hangi yolun sizi mutlu edeceği önemlidir.  Hizmet satışı yapmak mı? Ürün satışı yapmak mı?

Ayrıca satış noktanızın nerede bir yer olacağı önemlidir. Satış yapmanın yüzü iki yolu olan bir yer açmak veya sanal ortamda e ticaret yapmak olabilir. Bu tamamen işin cinsini çeşidine göre değişir. Bazı sektörler sadece evden çalışarak, belli bir müşteri potansiyeline ulaşabilirler. Özellikle hizmet sektörü bu anlamda daha avantajlıdır.

Bu sektörlere örnek olarak, Peyzaj, temizlik sanal asistanlık, işletme koçluğu gibi birçok örnek verilebilir. Günümüzde birçok insan evden Catering işi yapabilmektedir. Evden rahatlıkla çalışabileceğiniz bu işlerin bazı prosedürleri vardır. Bu prosedürleri öğrenmeli ve ona göre yol izlemelisiniz.

Kendi işinizi yapmaya karar verdiğinizde,  bu işle ilgili bilgi ve deneyime sahip olup olmadığınızı iyi analiz etmelisiniz. Aksi takdirde işin öğrenilmesi oldukça masraflı olabilir. İşin nerede ve nasıl olacağına karar verdikten sonra,  işle ilgili pazar analizi yapmalısınız. Pazar araştırması yaparken önemli olan ihtiyaçları doğru belirlemektir.

Sonra izleyeceğiniz adım bir iş bilen oluşturmaktır bu iş planında ilk sırada finansman gelir. Bu işlem sizin eşinizin potansiyelini test etmeniz için de iyi bir fırsattır. Çünkü finansman için bankaya başvurduğunuzda, banka sizin iş planınızı isteyecektir.

Yorum Bırakabilirsiniz.