İşimi Nasıl Büyütebilirim

isletmenizi büyütmenin püf noktalari

İşinizi Nasıl Büyütebilirsiniz?

Açtığınız işletmenizi kendiniz yönetebileceğiniz gibi, başka birini işe alarak da yönetebilirsiniz. Nihayetinde başlıca amacınız belli olmalıdır. İşletmenin devamlılığı için neler yapmanız gerektiğini bu yazımızda bulabilirsiniz.

Küçük ölçekli bir işletmeye sahipseniz bile bu amacı gerçekleştirme sanıldığı kadar kolay değildir. Büyüme için işininiz geliştirmeli ve özenli çalışmalısınız. Bir işletme doğru yönetilirse ancak başarı elde edebilir ve büyüyebilir. Bu sebeple bir işletmenin doğru bir olarak nasıl yönetileceğini bilmek gerekir. Bunun için hazırladığımız altın kurallar:

 1 – İşinizin tüm detaylarını iyi bilin

İşinizle ilgili olan tüm bilgiyi öğrenmek için, bütün kaynakları iyice araştırın. Örneğin; internet sayfalar, dergiler, haberler, piyasa göstergeleri, işletme dergileri vb.

Birinci ağızdan statik ve dinamik bilgi kaynaklarına ulaşamadığınızda, sektörel rekabetin dışında kalırsınız. Bilgilerinizi sürekli güncellerseniz, ekonomik, politik gibi nedenlere bağlı olan durgunluk tehdidine karşı hazırlık yapabilirsiniz.

 2 – Sürekli hızlı hareket edin

İşinizle ilgili tüm bilgiye sahip olmak yeterli değildir. Çünkü bilgi birikimi doğru kullanılmaz ise fayda sağlamaz. Sonuçta elinizdeki bilgilerin size hız kazandırması gerekir.

İşletme sahibinin başarısız olma sebeplerinden biri de elindeki gereksiz bilgileri başarı sağlamak için kullanarak zaman kaybetmesidir. Mesela farklı sektörlerde oluşan durgunluk için çözüm aramakla zaman kaybetmek. Bunu yapmamaya dikkat edin. Önemli olan sizin işletmenizin sektörel durumudur.

3 – Tehditleri ve zorlukları yakinen takip edin

Zorluk ve tehditlerle her işletme belli dönemlerde karşılaşır. Bunun sizin başınıza gelmeyeceğini garanti edemezsiniz. İşletme sahibi de olsanız, yöneticisi de olsanız işletmenin karşılaşabileceği tehditleri ve zorlukları bilmek zorundasınız. Bunu bilirseniz kriz anında, krizi yönetebilirsiniz. Tabi en önemlisi krizleri etkin şekilde nasıl yöneteceğinizi bilmeniz gerektiğidir. Başarılı işletmelerde görev yapan yöneticilerinin en önemli özellikleri budur.

4 – Etik kurallara uymaya özen gösterin

Doğru stratejilerin birçoğu, işletmenin hızlı büyümesinde önemli bir etkendir. Ancak bu stratejilerin hepsi her zaman etik olmayabilir.

Atacağınız adımın aşağıdaki 3 şartı taşıması önemlidir:

Toplumsal değerler desteklemelidir.

İşletmenizin ve kişiliğinizin itibarının zedelenmemesine dikkat edilmelidir.

Korku veya endişe oluşturacak durumlara izin verilmemelidir.

Bu koşullarda belirlenen stratejiler sayesinde, şirket güven kazanıp, kazanmayacağı anlaşılır.

5 – Risk alma konusunda cesur olun

İşletme yöneticilerinin çoğu uygulanacak yeni strateji ile oldukça büyük potansiyel elde edeceklerini bilmelerine rağmen, yeni bir strateji uygulamaktan kaçarlar. Bu tarz uygulamalar için gerekli cesareti kendinizde bulmanız önemlidir.

Hiçbir işletme risk almadan başarıya ulaşamaz. Sonuçta işletmenin başarısı, sizin başarınız olacağı için riskleri göze almalısınız. Ayrıca alınan riskler ile ilgili bütün sonuçları düşünmeli, iyi analiz etmeli ve hazırlıklı olmak gerekir. Böyle hareket ederseniz, işler kötü sonuçlansa bile kendinizi garanti altına alırsınız.

6 – Çalışmalarınızı analiz ederek değerlendirin

İşletmenizi büyütmeye uğraşırken pazarlama stratejileri için bir sürü yol deniyorsunuz. Her ihtimale karşı denen tüm stratejiler için iyi analiz yapmalısınız.  Başarıyı yakalamanın kestirme yolu stratejileri daha da güçlendirmektir. Böylelikle hangi stratejinin işe yaradığını görebilirsiniz.

Yorum Bırakabilirsiniz.