Türkiye’de En Hızlı Büyüyen 10 Sektör

En hizli büyüyen 10 sektor

Türkiye’de En Hızlı Büyüyen 10 Sektör

 

Ülkemizde ekonomi son yıllarda oldukça ilerleme göstermektedir. Daha önceki yıllarda yaşanan ekonomik krizi nedeniyle,  oldukça zor süreçler yaşadık. Bu dönemlerden sonra son 10 yılda,  var olan sektörler yanı sıra yeni sektörlerde oluşmaya başlamıştır. Bağımsız bir kuruluş tarafından yapılan araştırmada,  ilerleme gösteren sektörler belirlendi. Ayrıca bu oluşan sektörlerin​,  5 yıl sonraki durumları da tahmini olarak belirtildi. Sizin için bu 10 sektörü araştırdık.

Sos Üretimi

Birçok yemekle beraber tüketilen soslar,  son yılların en çok büyüyen sektörlerinden bir tanesidir.  Daha önce sadece dışarıda yemek yediğimizde,  yemeğin yanına verilen soslar,  artık Market raflarında herkesin ulaşabileceği hale gelmiştir. Üstelik sos grupları farklı markalar tarafından geliştirilerek,  çok daha yeni lezzetler ortaya çıkarılmış. Bu sayede,  satış oranını daha da yükselten bir ürün grubudur. Son 10 yılda yıllık büyüme oranı yüzde 9.3’dür. Önümüzdeki 5 yıl içinde yıllık büyüme oranı % 8.1 olacağı tahmin edilmektedir.

Özel Eğitim Kurumları

Ülkemizde Devlet üniversite sayısının yeterli olmaması,  özel üniversite sayısının fazlalaşmasına neden olmuştur. Ayrıca özel üniversitelere  girişin daha kolay olması,  bu eğitim kurumlarına ilginin artmasına neden olmuştur.

Son 10 yılda yıllık büyüme oranı yüzde 13.6 dır. Önümüzdeki 5 yılda tahmini büyüme oranı yıllık 9.6 dır.

Muadil İlaçların Üretimi

Ülkemizde nüfusun yaşlanması nedeniyle, hastalıklar daha da fazlalaşmaktadır. Bu hastalıklarda kullanılan ilaçların birçoğu yurtdışından ithal edilmektedir.  Bu nedenle ülkemizde,  Yurtdışından gelen ilaçların muadilleri üretilmeye başlanmıştır. Diğerlerine göre daha ucuz olan bu ilaçlar,  oldukça talep görmektedir.

Son 10 yılda yıllık büyüme oranı % 9.6 dır. Önümüzdeki beş yıl içinde yıllık büyüme oranı % 6.3 dür.

3D  Baskı Yaparak Üretim

3D baskı sektörü 10 yıl içinde oldukça büyük gelişmeler göstermiştir. Maliyetlerin çok olmaması, geniş kullanım alanı olması,  çok fazla risk içermemesi nedeniyle ekonomi dergilerinin,  övgüyle bahsettikleri bir iş alanıdır.  3D baskısı bir makineyle malzeme üzerine 3 boyutlu baskı yapma işlemidir. Önümüzdeki yıllarda daha da büyüme gösterecek bir sektör olarak karşımıza çıkmaktadır.

Bu sektörün 10 yıllık büyüme oranı % 8.8 dir. Önümüzdeki 5 yıl içinde tahmini büyüme oranı yüzde 14’dür.

Pilates ve Yoga Mekânları

Beslenmemiz ve hareketsiz yaşantımız nedeniyle,  ülkemizde kilolu insan sayısı oldukça artmıştır. bu artış, zayıflamak,  daha sağlıklı yaşamak için yoga ve pilates mekanlarını açılmasını artırmıştır. Ekonomik kriz dönemlerinde bile,  pilates ve yoga mekânları ayakta kalmayı başarmışlardır. Son 10 yılda yıllık büyüme oranı yüzde 12.1dir.

Önümüzdeki 5 yıl içinde tahmini yıllık büyüme oranı 4.8 dir.

Bronzlaştırma Ürünleri Üretimi

Özellikle yaz aylarında herkes de çikolata bir cilt gayreti vardır.  Bunun için son yıllarda oldukça sağlıklı ve kaliteli bronzlaştırıcı ürünler üretilmeye başlanmıştır.  kadın erkek birçok insan tarafından yoğun ilgi gören Bu ürünler,  oldukça talep görmektedir.

Son 10 yılda yıllık büyüme oranı % 22.7’dir. Önümüzdeki 5 yıl içerisinde yıllık öngörülen büyüme oranı % 14.3’dür.

Online Lens ve Gözlük Satışı

Günümüzde birçok nedenden dolayı internet üzerinden satış yapmak oldukça popüler hale gelmiştir. Ekonomik dalgalanmalardan etkilenmeyen bu satış yöntemi,  birçok firmanın kurtarıcısı olmuştur.  Bunlardan bir de lens ve gözlük üretimi yapan firmalardır.  lens ve gözlük denemeden alınmayacak ürün grubu içindedir fakat firmalar bu duruma, alıcının resmini alarak, seçtiği modeli resim üzerinde göstermektedir. Bu da müşterinin daha kolay tercih yapabilmesini sağlamaktadır.

Bu sektörün son 10 yılda yıllık büyüme oranı  % 28.2’dir. Gelecek 5 yıl içinde tahmini büyüme oranı yıllık % 8.8’dir.

 Sürdürülebilir Ve Yeşil Bina

Dünyada oluşan iklim değişiklikleri nedeniyle,  birçok sektör daha tasarruflu üretim yapma yönelmiştir. Bu sektörlerden bir tanesi de sürdürülebilir inşaat projeleridir. Özellikle son yıllarda artan bu projeler, dünyada oluşan iklim değişiklikleri nedeniyle,  birçok sektör daha tasarruflu üretim yapma yönelmiştir. Bu sektörlerden bir tanesi de sürdürülebilir inşaat projeleridir. Özellikle son yıllarda Artan bu projeler,  Özel sektörüne oldukça büyük oranda hareket kazandırmıştır.

Bu sektörün  son 10 yılda yıllık büyüme oranı % 28.9’dur. Önümüzdeki 5 yıl içinde tahmini büyüme oranı yıllık %22.8’dir.

Güneş Enerjisi Panelleri Üretimi

Son yıllarda yakıt fiyat artışları nedeniyle,  oldukça cazip hale gelen güneş enerjisi panelleri üretimi,  hem çevre için,  hem de daha ekonomik olması nedeniyle büyük talep görmektedir.  Bu sektörde Devlet teşvikinin olması da,  üretimin artmasında önemli rol oynamaktadır. Bireysel ve sanayi alanını kapsadığı için oldukça geniş bir satış pazarı bulunmaktadır.
Bu sektörde son 10 yılda yıllık büyüme oranı yüzde %  32.3’ dür.
Önümüzdeki 5 yıl içerisinde tahmini büyüme oranı yıllık % 14.2’dir.

Sosyal Medyada Oyun Geliştirme

Sosyal medyanın giderek daha fazla kullanılır hale gelmesi nedeniyle,  bu sektörde bir alan oluşmuştur  Bunlardan biri internet üzerinden oynanan oyunlardır. Popüler bir oyun Tasarladığınız da çok kısa sürede birçok kullanıcıya ulaşmanız mümkündür. Bu da size oldukça büyük  kazanç sağlayacaktır.

Bu sektörde yıllık büyüme oranı % 128’dir. Önümüzdeki 5 yıl içerisinde tahmini büyüme yıllık % 20 2’dir.

Yorum Bırakabilirsiniz.