E-Ticaret Hakkında Yanlış Bilinenler

Ticaret Hakkinda Yanlis Bilinenler

E-TİCARET HAKKINA YANLIŞ BİLİNENLER

Bir çoğumuzun hala e-ticaretle ilgili çekinceleri mevcut ve bunun nedeni başlıkta da yazdığımız gibi doğru olmayan bilgilerdir. Bu hiçbir zaman kötü niyetli kişilerin ve yazılımların olmadığı anlamına gelmiyor, ama yapılan uyarıları göz ardı etmez ve biraz araştırırsanız gerekli önlemleri alabilirsiniz. Gereken bilgilere yine internet siteleri üzerinden kolayca ulaşabilirsiniz. Bir e-ticaret sitesi sahibi gerekli güvenlik önlemlerini almalı ve bu şekilde müşterilerine güven vermelidir. Eğer müşteriyseniz bilinçli bir tüketici ve kullanıcı olmalısınız. Böylelikle dolandırıcılardan uzak durmuş olursunuz.

Bu bölümde sizi e-ticaretten uzak tutan bazı nedenleri ele almak isiyoruz:

“Online alışveriş güvenli değildir!”

En büyük yanlış bilgidir diyebiliriz. Yukarıda bahsettiğimiz gibi; güvenli e-ticaret ile ilgili biraz araştırma yapıp gerekli kriterleri öğrenirsek, bunları değerlendirerek son derece güvenli bir biçimde alışverişimizi tamamlayabiliriz. Tabi ki bu ticaret sisteminde de dolandırıcılık ihtimali mevcuttur, fakat bununla ilgili sürekli olarak yapılan uyarılara kulak astığınız sürece sorun olmayacaktır. Bu gibi kötü niyetli siteleri ayırt etmek için basitçe; sitenin güvenlik sistemi hakkındaki bilgileri inceleyebilir, firmanın ne zamandır faaliyet gösterdiğine bakabilir, hakkındaki yorumları okuyabilirsiniz.

“Ya ürün sahte çıkarsa?”

Güvenlik açısından tüm kriterleri düzgün bir biçimde sağlayan bir sitede bu gibi bir sorun ile karşılaşmazsınız. Bu gibi siteler sadece ve sadece orijinal ürün satmaktadır. Basit mantıkla, bir sitede; normal şartlarda 200TL civarında satılan bir ürünün, 50TL’ye satıldığını görürseniz bu site hakkında ince eleyip sık dokumalısınız. Sonuç olarak orijinal ürünlerin kaliteli olması ve bu nedenle maliyetinin yüksek olması yüzünden belirli fiytatların altına inilmesi mümkün olmayacaktır. Unutmayın, bu tür satışlardan uzak durmakta fayda vardır.

“Satın aldıktan sonra muhatap bulamazsam?”

Bu düşünce de kafamızı hatrı sayılır bir biçimde karıştırmaktadır. Önde gelen güvenli e-ticaret sitelerinde 7gün 24 saat canlı olarak destek sağlanmaktadır. Sipariş bilgilerinizi bu destek hatlarındaki müşteri temsilcilerine ileterek kısa sürede bilgi alabilir ve sorunlarınızı çözebilirsiniz.

“E-ticaret Çok uğraştırıyor!”

Aslında e-ticaret sitelerinden alışveriş yapmak, bir mağazaya gidip birşeyler satın almaktan daha kolaydır. Yani düşünsenize oturduğunuz yerden siparişinizi verebilir, destek hatlarından ürünler ile ilgili bilgi alabilirsiniz. Sonrasında oturup ürününüzün gelmesini beklersiniz.  Bu şekilde alışveriş yaparken yorulmadan, e-ticaret siteleri arasında kolayca fiyat karşılaştırması yapabilirsiniz.

“Uzun kargo süreleri”

Kargo süresi bazı zamanlarda alışverişi son anda bırakıp siteden ayrılmanıza neden olabilir. Siteden siteye ve kargo firmasına göre değişiklik gösterir. Tabi birçok kargo firmasında isteğe bağlı olarak aynı gün kargo veya hızlı kargo gibi uygulamalar mevcuttur.

“İade ve Değişim Zordur!”

Bu da yanlış bir bilgidir. Alışveriş yaptığınız site güvenilir bir site ise böyle bir sorunla karşılaşmazsınız. Tüketiciyi koruma kanunlarına göre aldığınız ürünleri 14 gün içerisinde, gerekçesiz olarak iade edebilirsiniz. Bir tüketici olarak sizi korumaya yönelik kanunları biraz araştırır ve güvenilir sitelerden alışveriş  yaparsanız sorun olmayacaktır.

“Bozuk ürünler sorunu”

Güvenilir siteler size bozuk ürün göndermezler. Düşük bir ihtimalde olsa böyle bir ürün aldınız diyelim, bu tür siteler en kısa sürede bu sorunu çözerler. Tedarikçiden kaynaklı sorunları ise, yine tedarikçi ile görüşerek çözebilirsiniz.

“Sipariş takibi”

E-ticaret siteleri siparişiniz onaylandıktan ve ödeme yapıldıktan sonra, size sipariş takip numarası ve hatta kargo takip numarası vermektedir. Bu takip numaraları ile satın aldığınız ürünleri kolayca takip edebilir, tedarik sürecinin ne aşamada olduğunu adım adım görebilirsiniz.

Yorum Bırakabilirsiniz.