E-Ticaret Sitelerindeki Hukuki Metinler

E-Ticaret Sitelerindeki Hukuki Metinler

E-TİCARET SİTELERİNDEKİ HUKUKİ METİNLER

E-ticaret sitelerinde tüketicilerin haklarının korunması adına bazı hukuki işlemler vardır. Müşterinizin size güven duyması ve sitenizde alışveriş yapması için bununla ilgili hukuki metinleri eklemeniz gerekir. Bu metinlerin doğru biçimde sitenizde bulunması kanuni bir zorunluluktur. Tüketiciyi koruma kanunu gereğince, e-ticaret sitenizden alışveriş yapacak kişilerin bu metinleri okuması ve onaylaması gerekmektedir. Mesafeli satış sözleşmesi ve ön bilgilendirme formu başta olmak üzere; üyelik sözleşmesi, gizlilik politikası ve kullanım koşulları sitenizde bulunması gereken metinlerdir.

Ön bilgilendirme formu

Bu form mesafeli satış yönetmeliği’nin ön bilgilendirme yükümlülüğü başlığı altında bulunan 5. maddeye göre düzenlenmektedir. Alıcıya; satıcı hakkında doğru ve eksiksiz bilgi sağlamaktadır. Bu form ile satış öncesi alıcı, satıcı ile ilgili tüm bilgileri edinmiş olur. Bu formun satış işlemi öncesi alıcıya gösterilmesi zorunludur.

Mesafeli Satış Sözleşmesi

E-ticaret sitesinin hukuki olarak en önemli metni olduğunu söyleyebiliriz. Burada dikkat edilmesi gereken, satışı yapılan mal yada hizmet ile ilgili tüm bilgilerin eksiksiz olarak sözleşmede bulunmasıdır. Tüketiciyi koruma kanununun 48. maddesi ve mesafeli satış yönetmeliği gereğince düzenlenir. Ön bilgilendirme formunsa yer alan bilgilere ek olarak, satılan mal veya hizmet ile ilgili tüm ayrıntıları içeren sözleşmedir. Sözleşmenin onaylanmış hali satıcı tarafından 3 yıl saklanmalıdır.

Üyelik Sözleşmesi

Kullanıcının üyelik oluşturması gereken e-ticaret sitelerinde, üye olunurken bilinmesi gereken sorumlulukları ve hakları belirten sözleşmedir. Sitenin işleyişi hakkında bilgi verir ve üye ile site arasındaki hatları çizer. Bu sözleşmeyi onaylamanız siteye belirtilen sorumlulukları ve kuralları kabul ettiğiniz anlamına gelir. Site ve kullanıcı arasında bu konulara dair bir anlaşmazlık yaşandığında, üyelik sözleşmesi esas alınırak işlem yapılır.

Kullanım Koşulları

Özellikle e-ticaret sitelerinde kesinlikle bulunması gereken bir hukuki metindir. Kullanım koşullarının amacı; kullanıcı siteye üye olmasa dahi, siteyi kullanırken tabi olduğu koşulların tamamını belirtmektir. Site içerisinde nasıl hareket etmesi veya etmemesi gerektiğini anlatır. Bu bölümde site kullanılırken uyulması gereken kurallar ve dikkat edilmesi gereken tüm hususlar açıkça belirtilmelidir.

Gizlilik Politikası

Sitenizi ziyaret eden kullanıcılardan toplanan verilerle ilgili açıklamaları içeren bölümdür. “Hangi veriler toplandı? Neden toplandı ve ne kadar zaman depolandı?” gibi bilgiler bu bölümde yer almalıdır. Kişisel verilerin korunması ilkesine doğru orantılı olarak düzenlenir. Bu bölümdeki en önemli nokta kişilerin bilgilerini içeren verilerin nasıl kullanıldığına dair verilerin, belirli sınırlar dışına çıkmaması gerektiğidir. Bu kişisel verilerin belirtilen amacın dışında kullanılması halinde site hakkında yasal işlem yapılabilir.

Yorum Bırakabilirsiniz.