E-Ticarette Müşteriyi Etkilemenin Yolları

E-Ticarette Müsteriyi Etkilemenin Yollari

E-TİCARETTE MÜŞTERİYİ ETLİKEMENİN YOLLARI

Bir mağazada müşterileri etkileyecek birçok unsur olabilir. Müşteri memnuniyeti odaklı çalışan personeller tarafından yapılan sıcak bir karşılama,  görsel olarak müşterilerinizi cezbedecek bir dekorasyon veya vitrininizdeki ürünlerin ilginç bir biçimde sunumu, bu unsurların önde gelenleridir. Sadece bu kriterlerden birindeki ufak bir ayrıntı bile müşterinin bir şeyler satın almasına neden olabilir. Bu faktörler e-ticaret sitenizde olmayacağı için, müşterinizin alışverişi tamamlaması adına bazı yöntemler uygulamanız gerekecektir. Zira e-ticaret sitelerinde müşteriler sepetlerine ürünlerinizi ekleyebilir, hatta ödeme bölümünün son aşamasına kadar gelebilir ve tam bu noktada vaz geçip, ödemey yapmadan siteden ayrılabilirler.

E-ticaret sitenizde satışı arttırmanın bazı yollarını birlikte inceleyelim:

“X” TUTARA VARAN İNDİRİMLER

Neredeyse her mağazada karşımıza çıkan bu taktik, her zaman dikkatimizi çekmiştir. E-ticaret sitenizde de kullanacağınız taktik, müşterinizdeki “kârlı çıkmak” dürtüsünü iğneleyeceği için etkili olacaktır. Aslında bu psikolojik bir olaydır ve çoğu zaman insanlara ihtiyaç duymadıkları ürünleri bile satın aldırır. Bu taktiği “%50’ye varan indirimle!” şeklinde bir slogan ile hayata geçirebilirsiniz.

HIZLI BİR İNTERNET SİTESİ

İlerleyen teknoloji sonucunda mobil internet hızının bile 4.5G düzeyine çıkması, insanların birkaç saniye de olsa beklemeyi sıkıcı buldukları bir ortam yaratmıştır. Öyle ki internet devi Google arama sonuçlarını, neredeyse saniyenin milyonda biri kadar bir sürede vermektedir. Bu nedenle insanlar yavaş sitelerde gezinmeyi tercih etmiyorlar. Yapılan araştırmalar gösteriyor ki müşterilerin %60’lık bir bölümü, yavaş işleyen e-ticaret sitelerini tercih etmiyor. Yine %62’lik bir bölümü de aynı siteden tekrar alışveriş yapmak istemiyor. Bu müşterilerin %50’si rakip siteleri deniyor ve %30’u sitenizle ilgili olumsuz yorumlar yapıyor.

ANLAŞILIR DOLDURULMASI GEREKEN ALANLAR

Çoğu müşteri bu alanların etiketlerini okumadan hızlı bir şekilde doldurup, bir sonraki aşamaya geçiyorlar. Bu nedenle birçok bilgi hatalı olarak giriliyor. Bu gibi hatalı işlemlerden oluşan yanlışlıkları düzeltmeye zaman harcamamak için, bu boş alanların içerisinde silik bir biçimde hangi bilginin girilmesi gerektiğini belirtmelisiniz. Müşteriniz bu kutucuğa tıkladığında, bu uyarıcı bilgiler silinecek ve gerekli bilgiler girilecektir.

“SATIN AL” BUTONLARI

Dikkat çekici derecede büyük “satın al” butonları, müşterinizi satın alma eylemini gerçekleştirmeye itecek basit bir yöntemdir. Büyük puntolarla yazılmış, çarpıcı renkli  ve güçlü fontlu yazılara sahip butonlar müşterinin satın almasında hatrı sayılır derecede etkili olmaktadır.

BAŞLIKLARIN BÜYÜK HARFLERLE YAZILMASI

Yapılan araştırmalar gösteriyor ki kelimelerin ilk harflerinin büyük yazılması, tıklama oranının %80 civarında artmasına neden oluyor. Böyle ufak ayrıntılar son derece büyük olumlu etkiler doğurabiliyor. Bununla birlikte sitenizdeki yazıları yazarken imla kurallarına dikkat etmelisiniz. Çünkü yapılan imla hataları, müşterinizin size olan güvenini olumsuz etkileyebilir.

ÜCRETSİZ KARGO!

Müşteriler çoğu zaman kargo ücretinin ücretsiz olmasını, üründe yapılan indirime tercih ederler. Bunun nedeni kargo ücretinin genel olarak, boşuna ödenen gereksiz bir maliyet olarak görülmesidir. Bu noktada ürünün kargo ücretini satış fiyatına ekleyerek, “ücretsiz kargo” ibaresini kullanabilir ve  satışlarınızı arttırabilirsiniz.

MÜŞTERİNİN DİKKATİNİ DOĞRU YERE YÖNELTMEK

E-ticaret sitenizdeki ürünleri tanıtan görsellerde, müşterinin ilk olarak dikkatini çeken noktaları belirginleştirecek şekilde ayarlayın. Örneğin;  bir fotoğraftaki model direk olarak size bakıyor ise, bu durum ürüne odaklanmanızı engeller. Modelin ürüne doğru baktığı fotoğraflarda ürün, daha çok dikkat çekmektedir. Müşterilerinizi bu görsellerle etkilemek için internette bazı taktikler bulabilirsiniz.

ZAMAN KAVRAMINI İYİ KULLANIN

Sloganlarınızda kullandığınız cümleleri, geniş zaman kullanın. Örneğin; “Sizi daha ucuza uçuracağız!” yerine “Sizi  daha ucuza uçurur!” şeklinde yazın. Bu yapılan eylemin daha geniş bir zamana yayıldığı algısını yaratacak ve güven uyandıracaktır.

PROMOSYON KODU VEYA KUPON SİSTEMİ

Müşterinize SMS, e-mail gibi yollar ile promosyon kodları veya indirim kuponları gönderebilirsiniz. Bu yollarla gönderdiğiniz kuponlar veya kodlar, müşterinizde özel ilgi gördüğü hissi yaratacak vesatın alma yapmasına neden olacaktır. Bu yollar ile gönderim yapmazsanız müşteriniz, farklı yollar ile kupon veya kod aramaya başlayacak ve belki de sırf bu kodlara ulaşamadığı için son aşamada satın almaktan vaz geçecektir.

TOPLU E-MAIL GÖNDERİMİ

Bu yöntemde müşterilerinizin dikkatini çekmek amacı ile düzenli olarak, yeni kampanyalar ve indirimler ile ilgili toplu e-mailler gönderirsiniz. Yalnız dikkat etmeniz gereken husus; müşterilerinizin adresinizi spam olarak işaretlememesi için, e-maillerinizin altına “Eğer bu bilgi e-mailleri tekrar almak istemiyorsanız tıklayın” şeklinde bir link ekleyin. Böylelikle bu link’e tıklayan müşterilerinizin toplu e-mail  listesinden çıkarabilirsiniz.

Yorum Bırakabilirsiniz.