Renklerin E-Ticarette Önemi

Renklerin E-Ticarette Onemi

Renklerin E-Ticarette Önemi

Hayatımızdaki bir çok alanda olduğu gibi e-ticarette de renkler rol oynamaktadır. Bu nedenle e-ticaret siteleri birçok taktik geliştirmiştir. Renkler en az, müşterinin sepete kadar gitmesinde olumlu etkisi olacak diğer etkenler kadar önemlidir. Dolayısıyla doğru renklerin kullanıldığı bir e-ticaret sitesi, bir adım önde demektir. Yapılan araştırmalara göre satın alma sırasında; görüntü ve estetik % 90, renkler ise % 80 oranında etkili olmaktadır.

RENKLER VE ALGI

Bu konuyu ilk etapta bazı örneklerle anlatmakta fayda vardır. Örneğin; yiyecek markalarında kırmızı, bankalarda ise yeşil rengi çok sık görmekteyiz. Bu renkleri  belirtilen sektörlerde görmemizin belirli nedenleri mevcuttur. Kırmızı renk acıkma hissini, yeşil renk ise güven hissini uyandırmaktadır. Mavi rengin ise sakinleştirici bir etkisi vardır. Gördüğünüz gibi renklerin her zaman hayatımızda önemli bir yeri vardır. E-ticaret sitenizde renklerin dilini kullanmalı vegörsel olarak satınlamaya yöneltici bir yapı oluşturmalısınız.

Aşağıda renkler ve anlamları ile ilgili bazı bilgileri görebilirsiniz:

  • YEŞİL : Uyum ve dengenin rengidir, güven hissi uyandırır.
  • SARI : Zekâ ve aklın rengidir, umut verir.
  • BEYAZ : Masumiyet ve saflık (temizlik) rengidir, sağlamlık hissi verir.
  • KIRMIZI: Enerji rengidir, açlık hissi uyandırır.
  • TURUNCU: Sosyallik ve maceranın rengidir.
  • MAVİ : Barışın ve sadakatin rengidir, dürüstlük ve doğallık hissi uyandırır.
  • KAHVERENGİ: Güven ve korunma hissi verir.
  • SİYAH : Gizem rengidir, güç ve tutku hissi uyandırır.
  • MOR : Özellikle yaşlanma karşıtı ürünlerde kullanılır, yatıştırıcı bir his verir.

Gittiğimiz her mağazada renklerin uyumu ve yukarıda bahsettiğimiz etkileri her zaman en iyi şekilde kullanılır. Bu şekilde müşteriler için davetkâr bir görsellik oluşturulur. E-ticaret sitelerinde de durum aynıdır. Renkler öyle bir harmalanmalıdır ki müşteri, rahatça satın alma işlemini yapıp siteden ayrılmalıdır.

E-TİCARETTE RENK SEÇİMİ

Satışlarınızı olumlu yönde etkileyecek renk seçimini yaparken; rengârenk bir görsellikten uzak durarak müşterinizi yormamalı ve aynı zamanda kendisine güven de vermelisiniz. Negatif hislerden uzak tutacak ve son aşamaya kadar müşterinizi satın almaya ikna edecek renkler seçmelisiniz. Hedef kitlenize hitap edecek, uyumlu renkler seçmelisiniz. Ayrıca seçtiğiniz renklerin, e-ticaret sitenizde satışa sunduğunuz ürünlere aykırı anlamlar ifade etmemesinede özen göstermelisiniz.

Mümkün olduğunca az sayıda rengi harmanlamalı ve gözü yoracak her türlü karmaşadan kaçınmalısınız. İnsanların hangi renklerde daha uzun bir algılama zamanı geçirdiğini tespit etmenin size faydası olacaktır. Böylelikle müşterilerinizin odaklanmasını istediğiniz noktalarda bu renkleri kullanabilirsiniz. E-Ticaret sitenizdeki fotoğrafların, yazıların ve butonların belirli bir ahenk içerisinde olmasını sağlayın.   

Yorum Bırakabilirsiniz.