Tek Ürün E-Ticaret Siteleri

Tek ürün E-Ticaret Siteleri

TEK ÜRÜN E-TİCARET SİTELERİ

Afrodizyak etkili parfüm, saç çıkaran veya dökülmesini önleyen şampuanlar sürekli manşetlerde karşımıza çıkan ürünlerdir. Bu gibi ürünler tek ürün e-ticaret sitelerinde satılmaktadır. Yalnızca tek bir ürün veya bu ürünün türevlerinin satıldığı e-ticaret sitelerine, “TEK ÜRÜN E-TİCARET SİTESİ” denmektedir. Bu siteler ilk olarak aklımıza gelen e-ticaret sitelerinin aksine, tek bir ürüne odaklanmıştır.

Bu çok fazla tercih edilmeyen bir yöntem olmasına rağmen, aslında çok daha kolaydır. Yüzlerce ürünün bilgileri, görselleri ve diğer bütün meşakkatli işleri ile uğraşmak yerine, belirli dikkat çeken sektörlere yönelebilirsiniz. Sadece bu durum yüzünden birçok kişi bu yöntemi tercih etmektedir.  Şüphesiz ki bu sistemin, size sağlayacağı en büyük fayda; sadece tek bir ürüne odaklanıp, bu alanda başarıyı hedeflemenizdir.

Bu yöntemi biraz daha ayrıntılı ele alacak olursak:

TEK ÜRÜN E-TİCARET SİTESİNİN TANIMI

Yukarıda bahsettiğimiz gibi sadece tek bir ürün satışı üzerine kurulmuş sitelerdir. Bu e-ticaret sitelerini 2 gruba ayırabiliriz. İlk grubu fırsat siteleri olarak tanımlamak mümkündür. Bizim veya tedarikçilerimizin stoklarında bulunan ürünlerin bitirilmesini amaçlayan fırsat siteleri, sürekli olarak güncellenen bir ürünü normal fiyatının çok altında fiyatlara satarlar. Bu yöntem sürümden kazanmayı amaçlamaktadır. İkinci grup; sürekli olarak güncellenme durumu bulunmayan, tek bir ürünün satıldığı e-ticaret siteleridir. Genel olarak bu siteler parfüm, saç çıkaran serumlar, spor aletleri gibi dönemim ilgi çeken ürünlerine odaklanmaktadır. İyi bir arama motoru optimizasyonu ve reklam çalışması yapılır ise bu siteler, çok iyi kazançlar getirebilecek potansiyele sahip sitelerdir.

NASIL YAPILIR?

Öncelikle piyasada nadir olarak bulunabilen bir ürününüz olmalı! Bu ürünün herkesin her yerden rahatça satın alabilceği bir ürün olmaması sizin için en büyük avantaj olabilir. Bu kriterlere uygun bir ürün bulduktan sonra, aranma hacmi yüksek bir jenerik alan adı edinmelisiniz. Bu alan adında satacağınız ürünün adının geçmesi, arama motoru optimizasyonu için faydalıdır. Yalnız ürün adı geçecek diye fazla uzun bir alan adı olmamasına da dikkat etmelisiniz.

Sırada e-ticaret paketi almak var. Bunu yaparken; 128bit SSL, IPS VE IDS, firewall gibi güvenlik hizmetlerini veren bir firma seçmelisiniz. Bunula birlikte ödeme sistemi de basit ve kullanışlı olmalıdır. Sistemin işleyişi ile ilgili doğru eğitimler veren bir firma her zaman ilk tercih olmalıdır.

Tasarım işi ise bu e-ticaret sitelerinde en önemli noktadır. Bunun nedeni sadece tek bir ürününüzün olmasıdır. Bu ürünü müşterilerinize son derece etkili ve aynı oranda basit bir biçimde tanıtmalısınız. Siteye giren müşterinin kolayca gezine bilmesi, bilgi alabilmesi ve satın alma işlemini gerçekleştirmesini sağlamalısınız. Özetle bilgisayar kullanımına yatkın olmayan bir müşteri bile, ödeme bölümüne kadar rahatça gelebilmelidir.

Reklamlar ise satışlarınızı arttırmakta  büyük rol oynamaktadır. Facebook, instagram, twitter’da ve google’da yayınlayacağınız reklamlar, size büyük katkı sağlayacaktır. Bununla birlikte e-mail marketing sistemine yönelik çalışmalar da yapabilirsiniz. Bu çalışma sistemi ile göndereceğiniz toplu mailler aracılığıyla, ürününüzü tanıtabilir ve sitenize trafik sağlayabilirsiniz.

TEK ÜRÜN E-TİCARET SİTESİNİN AVANTAJLARI

En önemli avantajı, tek bir ürün ve dolayısı ile tek bir tedarikçi ile çalışılmasıdır. Ne kadar çok ürününüz var ise, o kadar çok zamana ihtiyacınız vardır. Çoğu zaman tüm bu ürünlere yeterli ilgiyi gösterecek zamanınız olmaz ve bu nedenle personel ihtiyacı doğar. Personel ihtiyacı da artı maliyet demektir.  Tek ürün e-ticaret sitesinde sadece bir ürünün pazarlaması, tedariği, kargo işlemleri, destek talepleri ve şikayetleri ile uğraşırsınız. Bu da diğer sitelere göre daha kolay bir operasyon yürütmeniz anlamına gelir. Bu yöntem ile e-ticaret yapıyorsanız pazarlama konusunda son derece avantajlısınızdır. Çünkü müşterilerinizi yalnızca tek bir ürünü ikna etmeye çalışırsınız. Ürün çeşitliliği müşterinizi kararsızlığa itebilir, bu sırada müşteriniz satın alma yapmadan gidebilir. Başka bir faydası da oldukça fazla dikkat çekici sektör uygun bir yöntem olmasıdır. Buna uygun, dikkat çekici ürünlere yönelir ve çalışırsanız yüksek kazançlar sağlayabilirsiniz.

Yorum Bırakabilirsiniz.