Tavuk Çiftliği Nasıl Kurulur?

Tavuk Ciftligi Nasil Kurulur

Tavuk Çiftliği Nasıl Kurulur?

Tavuk çiftlikleri büyük sayılarda tavukların tel kafesler içerisinde yem,  su ve atık öğütücü mekanizmanın yer aldığı bir alanda yaşarlar. Tavuk çiftliği kurmak oldukça kazançlı ve sirkülasyonu olan bir iştir. Bu konu hakkında yol gösterici olabilecek bilgileri sizinle paylaşıyoruz. Tavuk çiftliği kurmaya karar verdiyseniz,  işinize yarayacak bilgiler bulunmaktadır.

 Tavuk çiftliği kurmak için neler yapılır

Öncelikle kendinize bir bütçe oluşturmalısınız. Bu besleyici tavuk sayısını, İşletmeyi kuracağınız alanını belirlemenizde yardımcı olacaktır. Tavukların yumurta verme süresi ortalama 18 haftadır. Yumurta dışında net olarak satıla bilmek için en az 50 haftalık olması gerekir. Bir tavuğun haftada ortalama 5- 6 yumurta verdiğini bilerek hesaplama yapabilirsiniz.

Çiftliğinizi alacağınız tavukları, özenle seçmelisiniz. Yumurta çok yapan tavuklardan satın alabilirsiniz. Tavukları seçerken göz önünde bulundurmanız gereken; beyaz tavukların beyaz yumurta, kahverengi tavukların ise kahverengi yumurta verdikleridir.

Çiftliğinizde bulunan tavukların beslenmeler ile ilgili bilgi sahibi olun. Hangi sürelerde ne kadar yani yediklerini takip edin ve ona göre besleyin. Tavuklar genellikle protein, tahıl vitamin ve mineral karışımlardan tüketirler.

Çiftliğimizdeki tavukları kümesleri standartlara uygun olarak hazırlayın. Beslenme su içme için gereken malzemeleri küvetin içine yerleştirin. Tavukların yumurtaları bırakmaları için yerler hazırlayın. Ayrıca tavukların kuluçka için ihtiyacı olan kutulardan, 5 tavuğu bir tane düşecek şekilde yerleştirin.

Üretiniz yumurtaları satabilmemiz için piyasa araştırması yaparak, tüketiciye ulaştırma yollarını öğrenin. Rakiplerinizin rakamlarının çok altında veya çok üstünde satmaya özen gösterin.

Çiftliğiniz için gerekli olan izin ve belgeleri hazırlayın. Yasal gereklilikler mutlaka yerine getirin. Bu işletmenizin devamlılığı için oldukça önemlidir. Çiftliğinizin üretim kapasitesini hesaplayarak hareket edin. Sattığınız ürünleri doğru şekilde ambalajlayarak satışa hazır hale getirmeniz ve uygun koşullarda saklamanız oldukça önemlidir.

  • Tavuk Çiftliği İçin Gerekenler
  • Bol yumurta bırakan tavuklar
  • Tavuk kümesi
  • Yumurta kartonları
  • Temiz su çeşmeleri
  • Yem kapları

Yorum Bırakabilirsiniz.