Devlet teşvik kredisi nasıl alınır

Devlet tesvik kredisi nasil alinir

Devletin sosyal ve ekonomik kalkınmayı sağlamak amacıyla bazı girişimcilere ve sektörlere devlet destekleme kredisi adı altında teşvik kredisi vermektedir. Krediler genelde KOSGEB tarafından girişimci kredisi olmanın yanı sıra bazı bankalarla devletin anlaşması sonucunda oluşturulan sıfır faizli, faizsiz veya uzun vadeli geri ödemeli olarak Kredi imkanı sunmaları sağlanmaktadır.

Tarım ve kırsal kalkınmayı destekleme Kurumu tarafından bu bankalara bağlı olarak sıfır faizli geri ödemesiz hibe kredisi devlet tarafından verilmektedir. Özellikle hayvancılık ve tarımsal alanda ve imalat alanında teşvik kredileri devlet tarafından çok daha ön planda tutulmakta ve bu alanlarda iş yapacaklara Kredi sağlanmaktadır. Daha çok bu krediler KOSGEB tarafından 50 bin lira hibe kredisi ve ayrıca isteyene 100 bin lira sıfır faizli geri ödemeli kredi olarak verilmektedir. Devlet tarafından teşvik kredisi alabilmek için öncelikle Talep edilen miktarın tarım ve hayvancılık işiyle uğraşılan bir dalda olması gerekmektedir. Bakanlık tarafından yayınlanan ilanlar ile devletin teşvik kredileri her bütçe yılında miktar olarak açıklanmaktadır.

Devlet tarafından verilen teşvik kredisi daha çok işyeri açan ve yapmış olduğu işi genişletmek ve uluslararası boyutta ihracat yapabilmek amacıyla verilmektedir. Devletin vermiş olduğu teşvik kredisi genel olarak imalatla uğraşan bir işyeri açmak isteyenler için daha öncelikli olarak verilmektedir. Devlet teşvik kredisi sadece KOSGEB tarafından verilen 50 bin hibe ve 100 bine sıfır faizli olarak belirlenmiştir. Her yıl bu oran farklılık göstererek artış yapabilmektedir. Daha çok girişimciler için teşvik olması amacıyla oluşturulan bu  teşvik kredisi birçok kişinin faydalanabileceği imkanları sunmaktadır. Ancak bu krediyi alabilmek için iyi bir proje ile yer almak ve KOSGEB’in düzenlemiş olduğu kursta girişimci sertifikasını almak şartı aranmaktadır. Devlet teşvik kredisinden faydalanmak istiyorsanız iyi bir proje hazırlayarak ayrıntılı bir iş planı çerçevesinde devlet teşvik kredisi başvurusu yapmanız gerekir. Bu başvuruyu yapabilmek için gerekli olan şartları detaylı olarak incelemeli ve ona göre hareket etmelisiniz. Bu sayede mevcut işinizi geliştirebilir ya da yeni bir iş kurabilirsiniz.

 

Yorum Bırakabilirsiniz.