KOSGEB hayvancılık destek kredisi

KOSGEB hayvancilik destek kredisi

KOSGEB hayvancılık destek kredisi

Büyükbaş ve küçükbaş, inek, tavuk yetiştiriciliği, Kümes hayvancılığı, hindi yetiştiriciliği gibi alanlar için Kredi vermektedir.

 KOSGEB hayvancılık desteği nedir?

KOSGEB hayvan alımı için destek kredisi vermez; sadece  çiftlik kurmak ya da bir işletme açmak için kredi almak mümkün olacaktır.  İyi bir iş planı ile başvuru sonucunda tarım ve hayvancılık sektöründe iş kuranlar için teşvik kredileri bulunmaktadır. 2016 yılı KOSGEB kredileri 50 bin lira hibe ve 100 bin lira faizsiz kredi olarak verilmektedir. Faizsiz olan 100 bin liralık kredi 2 yıl sonra ödenmeye başlanır.

KOSGEB’in vermiş olduğu kredi; Besi hayvancılığı, yumurta üretimi süt üretimi gibi birtakım tesislerinin makine ve Tesisat alanından süt sağma ve paketleme göre kredi verir.
KOSGEB hayvancılık kredisi desteği nasıl alınmaktadır

70 saatlik uygulamalı olarak girişimcilik kursunu tamamlamak şartı ile sertifika alınır; daha sonra kurmak istediğiniz hayvancılık iş planının bir projesini çıkarmanız gerekmektedir. Çıkardığınız bu projeyle KOSGEB’e başvurur ve KOSGEB’in iş planı değerlendirmesinden sonra uygun görüldüğü takdirde 50 bin lira hibe kredi ile 100 bin liralık 0 faizli 2 yıl sonra ödenmek üzere verilen devlet destekli kredisi uygulanır. Verilen kredi için faturalandırma giderleri ibraz etmek zorunluluğu vardır.

Hayvancılık destek kredisi verilen sektörler hangileridir

Et ve et ürünleri imalatı için kümes hayvanları yetiştirme, etlerin işlenmesi ve saklanması için yapılacak işlerdir.Et ve kümes hayvanları etlerinden imal edilmesi için yapılan işler, kabuklu deniz hayvanları balık ve yumuşakçaların işlenmesi ve saklanması için açılacak işler, hazır hayvan yemleri imalatı için yapılacak işler, ev hayvanları ve hazır gıdalar için imalat yapılması için gerekli olan işler, canlı hayvanların toptan ticaretini kapsayan hayvancılık ilgili olan işler  gibi konularda hayvancılık destek kredisi verilmektedir.

Canlı hayvan alımında KOSGEB kredi ödememektedir.  Kümes hayvancılığı küçükbaş ve büyükbaş hayvancılık arıcılık gibi konularda kredi ödemesi yapılmamaktadır. Sadece hayvancılıkla uğraşan kişiler için bal üretim, süt sağma makineleri paketleme makineleri modern tesis kurulumu için gerekli olan tesislerin ve malzemelerin alımı ve hayvancılık işinde kullanılacak tüm ürünler için KOSGEB hayvancılık destek kredisi ödemektedir.

 

 

Yorum Bırakabilirsiniz.