Kosgeb Nedir ? Kredileri Nelerdir?

kosgen nedir kredileri nelerdir

Kosgeb’den kadın girişimcilere kredi

Özellikle ev hanımları için KOSGEB’in kadın girişimci destek kredisi iş kurmak dükkan açmak ve evde kendi işini yapmak isteyenler için veriliyor. Kadın girişimciler ve ev hanımları Devlet destekli hibe kredisi kullanarak kendi işlerini kurabiliyorlar. Üstelik geri ödemesiz olan bu krediler oldukça avantajlı! Eğer böyle bir düşünceniz varsa devlet desteğiyle iş kurmak için bu kredilere başvurabilirsiniz​.

Kimler destek kredisi alabiliyor?

KOSGEB’in vermiş olduğu bu krediler özellikle kadın girişimcilere Türk vatandaşı olmak şartı ve iş kurmak isteyen kişilere veriliyor. Üstelik kadın girişimciler için avantajlar çok daha fazla; ev hanımlarına destek kredilerine isterlerse başvurabilirler.

Destek kredisi ne şekilde alınır?

50.000 lira karşılıksız hibe şeklinde destek kredisi ve ayrıca 100.000 TL civarında da 0 faizli kredi verilmektedir. Bu krediyi almak için birtakım başvurularda bulunmak gerekiyor. Öncelikle kadın girişimcilerin Kredi alması için sertifika kursuna gitmeleri gerekiyor. Bu kurslar için KOSGEB Bu imkanı sağlıyor sonrasında Sertifikayı aldıktan sonra gerekli olan iş planını hazırlayarak destek kredisi için başvuru yapılıyor. Öncelikle iş yeri açılıyor sonrasında KOSGEB veri tabanına kayıt olarak giderler faturalandırılarak hazırlamış olduğunuz bu faturalar ile girişimci destek kredisine sahip olabiliyorsunuz.

Kadın girişimciler  erkeklerden daha mı avantajlı?

Evet! kadın girişimci erkek girişimcileri göre oldukça avantajlıdır. KOSGEB özellikle 50 bin lira hibe kredi ve 100 bin lira faizsiz kredi başvurusu yapan kadın girişimcilere öncelik tanıyor 1. ve 2. bölge girişimcisi olarak Kredi başvurusunda bulunan erkekler %60 Kredi almaya hak kazanırken kadın girişimciler ise %80 oranında destek alabiliyorlar.

3.4.5 ve 6. bölgede yeni girişimciler olarak destek talep eden erkeklerde ise %70 imkan tanınırken kadın girişimcilere% 90 oranında destek kredisi alabilme şansı veriliyor.

Hangi sektörlerde kadın girişimcilere destek kredisi verilir?

Kadın girişimciler için verilen KOSGEB kredileri arasında özellikle Cafe, pastane, ev yemek salonları, börek işleri, Pide, hediyelik eşyalar, giyim mağazaları, ayakkabı mağazaları ve lokanta gibi  sektörler için destek kredisi verilmektedir.

Kadın girişimcilere izle 80 destek kredisi veren iller

Adana, Antalya, Aydın ,Ankara,Bursa, Bolu, Denizli, Eskişehir, Edirne, Isparta, İzmir, İstanbul, Kırklareli, Kayseri, Konya, Kocaeli, Sakarya, Muğla, Yalova, Tekirdağ Çanakkale gibi iller % 80 oranında KOSGEB destek kredisi veren illerdir.

Kadın girişimcilere % 90 oranında destek kredisi veren iller​

Afyon, Adıyaman, Aksaray Ağrı, Ardahan, Amasya, Balıkesir, Artvin Bartın, Bayburt Batman, Bingöl, Bilecik, Burdur, Bitlis Çorum, Çankırı, Düzce Diyarbakır, Erzincan, Elazığ ,Gaziantep Erzurum, Gümüşhane Giresun, Hatay Hakkari, Kahramanmaraş, Karaman, Karabük Kastamonu ,Kars,Kırşehir Kırıkkale Malatya Manisa Mersin Muş Nevşehir, Niğde Ordu, Osmaniye, Siirt Sinop Sivas, Tokat, Trabzon, Uşak, Yozgat, Zonguldak, Van, Gökçeada gibi iller KOSGEB kredisi başvurusunda ki kadınlara yüzde 90 oranında kredi desteği sağlamaktadır.

Yorum Bırakabilirsiniz.