Teşvik kredisi nasıl alınır

Tesvik kredisi nasil alinir

Teşvik kredileri özellikle yeni iş kurmak ya da işini genişletmek isteyenler için sağlanan krediler arasında yer alır. Daha çok büyük ölçekli işletmeler için gerekli olan teşvik kredileri sermaye olarak geniş bir  alanı kapsar. Teşvik kredileri genellikle devletin girişimciler için verdiği krediler  arasında yer alan KOSGEB’in sağlamış olduğu avantajlı krediler bulunmaktadır.

Ayrıca bunun yanında bankaların iş kurmak ya da işini genişletmek isteyenler için teşvik kredileri de vardır.  KOSGEB’in sunmuş olduğu girişimciler için iş kurma açısından teşvik edici kredi 50 bin lira hibe 100 bin lira da faizsiz olmak üzere 150 bin lirayı bulmaktadır.  Ancak bunun için yapılması gereken belli şartlara uyum sağlamak ve projelerin sağlıklı ve düzgün bir şekilde sunulması şartı bulunur.  Ayrıca girişimcilik projesi için belli bir süreç kurs almak KOSGEB’in uyguladığı yöntemler arasındadır. Bu kurs sonrasında alınan sertifika ile girişimci olabilir ve teşvik kredisinden iyi bir proje sunduğunuz takdirde krediyi alabilirsiniz.

Genelde teşvik kredisi daha çok bankalar aracılığıyla daha yüksek oranda verilebilmektedir. Ancak bunun sağlanması için Teminat mektubu ve diğer gerekli bankanın istediği belgeleri tamamlamak şartı bulunur. Teşvik kredileri daha çok küçük ve orta büyüklükteki işletmelerin belirlemiş olduğu hedefleri gerçekleştirmelerini sağlamak ayrıca uluslararası boyutta rekabet edebilme imkanı  oluşturmak, kaliteli hizmet standartları açısından artış yaratmak amacıyla verilmektedir.

Teşvik kredileri  daha çok Madencilik, Turizm, Eğitim, Sağlık, İmalat, Yazılım geliştirme gibi bir takım alanlarda verilebilmektedir. Teşvik kredisinden faydalanmak isteyen kuruluşlar ilgili yatırım konuları ile ilgili olarak hazine müsteşarlığına bağlı olarak Devlet Bakanlığı tarafından yayınlanan belgeler ışığında işleme tabi tutulurlar. Teşvik kredisini herkes kullanabilmektedir. Devletten teşvik kredisi olarak kendi işini kuran birçok birey gibi sizde teşvik kredisi alarak özellikle devletin vermiş olduğu KOSGEB hibe Kredisi olan 50.000 TL ile bu işe başlayabilirsiniz

Avantaj içermesi açısından teşvik kredisini hibe kredisi olarak KOSGEB’den almak daha avantajlı olacaktır ancak büyük bir yatırım sahibiyseniz ve işinizi daha da genişletmek istiyorsanız bankaların teşvik kredilerinden de yararlanabilirsiniz. Birçok banka bu konuda teşvik kredisi vermektedir.

Yorum Bırakabilirsiniz.