Kredi Kartı Asgari Ödeme Tutarı

Kredi Karti Asgari Tutar

KREDI KARTLARINDA ASGARİ ÖDEME TUTARI

Kişilerin zor dönemlerinde kredi kartı ödeme zamanı yaklaştığında “asgari tutarı ancak ödeyebilirim” dediği zamanlar olur. Bu zor zamanlarda kurtarıcı gibi görünür. Bu kurtarıcı aynı zaman da bankalar tarafından çok sevilen müşteri konumuna gelmemizi sağlar. Bunun nedeni ise; banka kredi kartlarının ödenmemiş olan dönem borçlarının, verdikleri ya da aldıkları faizler arasında en yüksek olmasıdır.

Kredi kartı asgari ödeme tutarı, dönem borcunun son ödeme tarihine kadar ödenmesi gereken zorunlu tutardır. Kredi kartı olanların, kanunen asgari ödeme tutarı son ödeme gününe kadar bankaya ödemesi mecburidir. Bu asgari tutarı birden fazla ay ödemediğiniz takdirde, bankanın müşteri temsilcisi tarafından arama yapılıp sizden en az minimum tutarı ödeme yapmanız istenir. Bu minimum tutar için sizden belirli bir güne kadar ödeme yapmanız istenir. Belirtilen tarihe kadar ödeme yapmazsanız kredi sicil notunuzun düşeceği belirtilir. Bu tutarı 3 ödeme dönemi ödeyemediğiniz takdirde bankaya kayıtlı adresinize tebligat gönderilir.

Bunların sonucunda yasalar tarafından olumsuz bir şekilde etkilenmiş olursunuz. Başka bir olumsuz durum ise daha sonra yapacağınız ödemelerde, ödeme tutarınızın üzerine eklenen faiz tutarıdır. Kredi kartı ödemelerinizi geciktirdiğiniz de, borcunuz olan tutarı ödeyemediğiniz de, en yüksek faiz tutarı ile borcunuzun kat kat fazlasını ödemek zorunda kalırsınız. Kredi kartı sahiplerinin en çok yaptıkları hata, borcunu ödeyemediklerin de sadece asgari tutarı ödediklerinde borçlarının sıfırlanacağının sanılmasıdır. Halbuki kredi kartı asgari tutarı ödemesi yapılsa bile çok yüksek faiz kalan borç tutarına eklenecektir.

1 MİNUMUM ORANLAR

Her bankada farklılık gösteren bir orandır. Fakat minimum oranlar kanunlar ile belirlenmiştir ve bankaların politikasına göre farklılık gösterir. 15 bin Türk lirası limiti olan kredi kartında, ödeme yapılması gereken asgari tutar, dönem borcunun %25 oranından daha aşağı olmaz. 15 bin ve 20 bin Türk lirası limiti olan kredi kartı sahiplerinin, dönem borcunun %30 oranından daha az olmaz. 20 bin ve bunun üstündeki limite sahip kredi kartlarında ise dönem borcunun %40 oranından daha aşağı değildir. Kredi kartı yeni alındığında ise kartın kullanılmaya başlandığı tarihten itibaren 1 yıllık zamana kadar dönem borcunun %40 oranından aşağı olmaz.

Bunu bir örnekle anlatalım; diyelim ki kredi kartınız var ve limiti 5000 Türk lirası. Bunun 2000 Türk lirası dönem borcunuz olduğunu düşünelim. Gelen kredi kartı ekstreniz de asgari tutar 500 Türk lirası olur. Son ödeme tarihine kadar ödemeniz gereken tutar 500 Türk lirasıdır. Kalan tutar olan 1500 Türk lirasının üstüne faiz işlenir.

Kimi banka asgari ödeme tutarını taksit tutarlarına göre düzenlerken, kimi bankalarda bunu dikkate almaz. Asgari ödeme tutarını taksit tutarlarına göre düzenleme yapan bankalar hesap yaparken, bulunduğu dönemde yapılan taksit tutarının toplamı ile döneme ait diğer işlem çeşitlerinin %25’inin toplamını alırlar. Bu sizleri düşündürmesin. Çünkü kredi kartı kullanıcıları dönem borcu ve asgari borç tutarının aynı anlama geldiğini sanabilirler. Fakat alışverişleriniz artıp, direkt çekimleriniz çoğalmaya başladığında, asgari tutar ile dönem borcu arasında farklar olur. Müşterinin bu durumu yanlış anlaması sonucu, dönem borcunu ödemek isterken bunun tersine asgari tutarı ödeme gibi bir yanlışa düşebiliyor. İstenmeyen böyle bir durumla karşı karşıya kalmamak için ekstrelerinizi çok dikkatli incelenmesi sizin lehinize olacaktır. Bazı bankalar ise taksit tutarlarını dikkate almaz. Bu bankalar ise dönem borcuna bakılarak asgari tutarı belirlediler. Belirtilen bu tutarda geçerli oran ise %25 oluyor. Fakat diğer uygulamaya kıyasla faiz uygulaması dezavantajıdır.

 

2 SADECE ASGARİ ÖDEME TUTARINI ÖDEDİĞİNİZDE OLACAKLAR

Gelen ekstre borcunuzun sadece asgari ödeme tutarını ödediğinizde kalan borç tutarına faiz işlemeye devam edecektir. Sürekli bu şekilde asgari tutarı ödemeye devam ettiğinizde bu durum bankanın hoşuna gidecektir. Çünkü en yüksek faiz tutarını sizden almaya devam edeceklerdir. Asgari tutarı ödediğiniz sürece borcunuz sürekli artacak ve borcunuzu kapatmanız giderek zorlaşacaktır. Borcunuzu bitirdiğinizde kalan faizleri ödemeye devam etmek zorunda kalırsınız.

Dönem borcu ödenmeyen kredi kartlarının bu süreç boyunca faizini ödemek durumunda kalırsınız. Dönem borcunuzun hepsini ödeyebildiğiniz taktirde  sizin için her zaman daha iyi bir seçenek olacaktır. Dikkat etmeniz gereken bir diğer durumda, dönem borcunuz kazandığınız gelirinizden fazla olursa daha sıkıcı durumlarla karşılaşırsınız. Bu gibi sıkıcı durumlarla karşılaşmamak adına kazandığınız gelire göre harcamalarınızı yapmanız ve kredi kartı limitinizi kazancınıza göre ayarlamanız sizin lehinize olacaktır.

3 ASGARİ TUTAR ÖDENMEDİĞİNDE

Daha önce de belirttiğimiz gibi yasalar gereği kredi kartı asgari tutarını ödemeniz gerekmektedir. Asgari tutarı ödemediğinizde, banka kredi kartını yeni alırken imzaladığınız sözleşmeye uymuyor durumunda kalırsınız. Asgariyi ödeyemediğiniz sürece, İlerleyen zamanlarda Çok daha büyük sorunlarla karşı karşıya kalabilirsiniz. Aynı zamanda bu geleceğinizi de olumsuz yönde etkileyecektir.

Yasalarda belirtilmiş olan kredi kartı bir takvim yılında minimum 3 kez ödeme tutarının altında yapılan ödemelerde borcun hepsi kapanana kadar kredi kartı nakit çekimi ve limit aşımına kapatılmaktadır. Aynı zamanda bir takvim yılında peşpeşe 3 kere asgari tutarın altında ödeme yapıldığı takdirde kredi kartı borcu ödenene kadar kullanıma kapatılacaktır.

Bahsettiğimiz bu gibi durumlarla karşılaşmamak adına kredi kartınızı kullanırken dikkat etmeniz sizin için faydalı olacaktır. Gelirinize göre kredi kartınızın  limiti fazla yükseltmeyip limiti kendi bütçenize göre ayarlayıp, harcamalarınızı kredi kartı dönem borcunuzu ödeyebilecek miktarda tutarsanız sorun yaşamazsınız.

Yorum Bırakabilirsiniz.