Kredi Kartı Kullanırken Sık Yapılan Hatalar

Kredi Karti kullanirken yapilan hatalar

KREDİ  KARTI KULLANIRKEN YAPTIĞIMIZ EN SIK 10 HATA

Alışveriş bağımlısı insanlar için, kredi kartı kullanımı ne kadar zordur bilirsiniz. Kredi kartı kullanımına dikkat ettiğiniz sürece sizin için bu bir avantajdır, fakat yanlış kullanımda bu bir işkenceye dönüşebilir. Sizde alışveriş yaparken kendinizi durduramıyorsanız, kredi kartı kullanmaktan uzak dursanız iyi edersiniz. Çünkü bu alışveriş tutkunuz sizi borç batağına çekebilir.

Türkiye’de kredi kartı kullanımı ile alakalı son birkaç yıldır yeni kanunlar getirildi. 2013 senesinde getirilen kanun ile kredi kartına limit uygulaması, 2014 senesinde yenilenmiştir. Daha sonra 2014 senesinde kredi kartına taksit sınırlaması ve hatta bazı sektörlerde taksitin tamamen kaldırılması kanunu getirildi.Yapılan bu yenilemeler sayesinde kredi kartı kullanımında azalma görüldü. Fakat yine de kişilerin bilinçsiz kredi kartı kullanımı azalmadan devam ediyor.

Kredi kartı kullanıp düşüncesizce alışveriş yapan bazı kişilerin her zaman kendini kandıracak bir bahaneleri vardır. Bunun sonucunda da bir süre sonra borçlar birikir ve bu kişiler sıkıntıya düşerler. Başta bulunan bahaneler tatlı gelse de borçların gelmesi acı bir son olurve yaptıklarının bir hata olduğunun farkına varırlar. Bu gibi hatalardan yola çıkarak diğer yapılan hataları gelin sırayla gözden geçirelim.

1 Yeni Kredi Kartı Alırken Sözleşmeye Bakmamak

Diyelim ki yeni bir kredi kartı başvurusu yaptınız bu başvuruda size verilen bir kaç sayfalık sözleşmenin hepsini hiç okudunuz mu? Birçoklarımızın yaptığı gibi uzun uzun yazan ve birçoğunu anlamadığımız kelimelerden oluşan sözleşmeyi maalesef okumuyoruz. O anki amacımız bir an önce sözleşmeye imza atıp kredi kartını elimize alıp hemen ihtiyaçlarımızı karşılamak oluyor. Kredi kartımı aldıktan kullanmaya başladıktan sonra sorunla karşılaştığımızda ilk işimiz bankayı arayıp şikayet etmek oluyor. Bankadan size verilen cevap ise şöyle oluyor, almış olduğunuz kredi kartının sözleşmesinde bunlar yazıyordu. Bu cevap üzerine hiçbir hak isteyemeden sorunla yüzleşmek zorunda kalıyorsunuz.

Kredi kartı  alırken, bilinçli davranıp size verilen sözleşmenin maddelerini okumaya gayret gösterin.  Ne yazdığını anlamadığınız yerleri bireysel müşteri temsilcisine sorun, bu konu hakkında size bilgi vermesini rica edin. Böylece daha bilinçli bir kredi kartı sahibi olup bir sorunu eklemiş olacaksınız.

2 Zamanı Gelen Ekstre Borcunu Ödememek

Kredi kartınızı dikkat etmeden kazancınızın üzerinde çok fazla harcama yaparsanız, daha sonra bunun sonucu ödemede zorlanırsınız. Kredi kartının son ödeme gününde ödeme sıkıntısı yaşayıp parayı yatıramadığınız da ödemeyi geciktirmiş olursunuz. Ödemeyi yapacağınız zaman bu gecikmeden dolayı bir de faizini ödemek zorunda kalırsınız. İlk başta bu faiz sizi çok rahatsız etmeyebilir. Fakat bir zaman sonra toplam faiz tutarını gördüğünüzde, fazladan ne kadar çok  ödediğinizin farkına varırsınız.

Kredi kartı borcunuzu son ödeme günü geçmeden zamanında ödemelisiniz. Zaman geçtikçe bu sorun daha çok büyüyecek ve kredi geçmişinizi olumsuz yönde etkileyecektir. Bu sorunla karşılaşmamak adına kredi kartınızın son ödeme gününü ve ödenecek tutarı takip edip gününü geçirmemelisiniz. Kredi kartı borcunuz için kenara para ayırıp, ödeme günü geldiğinde günü geçmeden ödemelisiniz.

3 Asgari Tutarı Ödemek

Sadece asgari tutarı ödediğiniz de bilmelisiniz ki kredi kartı ile uzun bir zaman borç yüzünden uğraşacaksın. Kredi kartında asgari tutar o an kurtarıcı gibi görünsede daha sonra yüksek faizler ödemeniz anlamını taşıyor. Asgari ödemenizin yeterli olduğunu düşünüyorsanız çok yanlış yapıyorsunuz demektir. Bankalar en yüksek faizi asgari tutar üzerinden alırlar. Bu yüzden de en çok sevilen müşterilerden biri oluverirsiniz. Bunun sonucunda borcunuzun her geçen gün katlanarak fazlalaşmasına sebep olur.

Bilinçli bir kullanıcı olarak hayatınıza devam etmek istiyorsanız toplam dönem borcunu düzenli olarak ödemeniz gerekir. Aylık dönem borcunu ödeyebilecek kadar harcama yaparsanız doğru yoldasınız. Fakat harcamalarınız ödeyemeyeceğinizden fazlaysa yanlış yoldasınız demektir.

4 Kredi Notunu Yükseltmek

Kredi kartını yalnızca kredi notunu yükseltmek için kullanmak doğru değildir. Kredi kartı notunuzu yükseltmek isterken sizi aşan ödemeler sonucu kredi kartı notunuzun daha da düşmesine sebep olabilirsiniz. Bankalar size bunu önerebilir fakat siz alışveriş yapmadan duramıyorsanız bu durum tersine dönebilir. Bundan dolayı kredi kartı borç tutarınızı ödeyebileceğiniz miktarda tutmanız doğru olacaktır Borcunuz fazla olursa ödemede güçlük çekersiniz. Ayrıca kredi notunuz da düşecektir.

5 Nakit Avans

Kredi kartlarının bir seçeneği olan nakit avans alımı başta iyi gelse de daha sonra size problem yaratabilir. Kredi kartınıza tanımlanan parayı nakit ihtiyacı duyup çektiğiniz de fakat daha sonra ödeyemediğiniz de sıkıntı yaşarsınız. Bu işlemi basitçe anlatmak gerekirse kısaca, kredi çekmekle benzer işlemleri taşıyor. Nakit Avans çektiğinizde bunun geri ödemesini taksitle yapabileceğiniz söylenir ve bu durum nakit sıkıntısı yaşadığınız dönemde sizi rahatlatır. Fakat bu ödemelerin faiz tutarını öğrendiğinizde sıkıntının büyüdüğünü fark edeceksiniz.

6 Kartın Kapatılması

Ödeyemediğiniz borçlarınızın sonucunda kapatılan kredi kartınız, kredi durumunuzu uzun bir süre etkileyecektir. Her bankanın kendi politikasına göre borcunuzu ödemediğiniz taktirde sizi birkaç ay müsaade eder. Bu zaman aralığında da banka tarafından sürekli aranıp borcunuz olduğuna dair uyarılırsınız. Ödemenizi hiçbir şekilde gerçekleştiremediğiniz de adresinize tebligat gönderilir ve ödeme yapmanız için size biraz daha süre verilir. Size verilen bu son süre içerisinde ödeme yapmazsanız kredi kartınıza el konur ve hoş olmayan bir süreç başlamış olur. Böylece kredi kartınız kapanmış olur ve kredi geçmişiniz kötü etkilenmiş olur.

7 Kredi Kartında Ödül

Alışveriş severler için verilen ödüller ayrı heyecan olur. İhtiyacı olmasa bile yapılan alışveriş karşılığındaki ödül için fazladan harcama yapılabilir. Bu şekilde artan borcunuzla bütçenizi sıkıntaya sokup, borcunu ödeyemediğiniz kredi kartınızın kredi geçmişini de olumsuz etkilemiş olursunuz. Hiç ödeme yapamayıp bankanın size icra gönderme durumuna kadar gelirseniz çok zor durumda kalabilirsiniz.

Bilinçli bir müşteri olup ödeyebildiğiniz kadar harcama yapmak, ve istediklerinizle ihtiyacınız olan alışverişinizin ayrımını düzgün yapmanız gerekir. Size hoş gelen bu ödüller yüzünden ekstra borç yapmanız size daha sonra zorluk çıkarabilir. Bu yüzden bu isteğinize ket vurmanız ve kişisel kazancınıza göre plan yapıp harcamanızı bu yönde yapmanız daha doğru olacaktır.

8 Hesabı Kontrol Etmemek

Kredi kullanıcıların kaçı hesaplarını düzenli bir biçimde kontrol eder ve yapılan faizler ve işlem ücreti hakkında bilgisi vardır? Bunu yapan kişi sayısının oldukça az olduğu biliniyor. Kredi kartınızın ekstresi size gönderildiğinde ne kadar harcama yaptığınıza bakarak, ihtiyaç ve ihtiyaç dışı harcamalarınızı gözden geçirmeniz gerekiyor. Yapmış olduğunuz alışverişlerin sonrasında taksitlerinize uygulanan faiz tutarlarına da bakmalısınız. Bunu yaparak paranızı buna göre düzenlemeli ayrıca giderlerinizi de izlemelisiniz. Hesaplarınız da yapılan işlemleri takip edip, ne kadar işlem ücreti kesintisi olmuş ve ne kadar faiz uygulanmış gibi konuları gözden kaçırmamalısınız.

9 Kart Kullanmanın Zengin Gösterdiğini Düşünmek

Bu başlığı okuduğunuzda ne saçma demiş olabilirsiniz. Fakat bu düşünceden ötürü bir çok insan kredi kartı alııyor. Bütçesini çok fazla aşan limitli kredi kartı taşıyarak, kendini olduğundan daha zengin göstermek için çaba sarf eden kişiler var. Bu durumda aslında kendinden başka kimseyi kandırmamış oluyorlar ve tabii kendilerine verdikleri zarar da cabası oluyor. Doğru olmayan bu davranışın maalesef sık sık yapıldığı da görülüyor.

Kişinin toplumdaki zengin duruşu kredi kartının limitine göre ölçülemez. Kredi kartlarında statüler sembol olarak platinium, titanium, gold gibi isimlerle belirtilmiştir. Bu kredi kartlarına farklı özellikler verilmiştir ve diğer kredi kartlarına göre farklı ücretlere sahiplerdir. Bunlardan dolayı bu farklı kartlara sahip olduğunuz da sizi zengin göstereceğine inanmak bir hatadan ibaret olucaktır.

10 Aktif Kartı Kullanmamak

Kullanmak istemediğiniz fakat aktif olan bir kredi kartınız olabilir. Eğer bu şekilde elinizde kullanımadan duran bir kartınız varsa kapatmanız daha doğru olacaktır. Aktif olan kredi kartları da kredi notuzu kötü yönde etkiyebilir. Kullanmadığınız kredi kartları bir sonra inaktif olur. Bu durumda bankaların ve şirketlerin kartınızı inaktif görmesi, olumsuz olarak görünebilir. Bu gibi durumlara düşmemek adına kullamadığınız kredi kartlarınızı kapatmanız en doğru seçim olacaktır.

*Son Olarak

Kurtarıcı olarak gördüğümüz kredi kartları bilinçsizce kullanma nedenleriyle fakına varmadan başınıza büyük sorunlar açabilir. Yeni bir işe girdiğimiz de hayallerimizi gerçeğe dönüştürmek için elimize bir fırsat geçmiş olur. Para birikiminiz yok ise aylık kazancınıza göre kredi kartıyla harcalamalara başlarsınız. Fakat giderler gelirinizi aşacak olursa, kötü günler size bekliyor olucaktır. Bu duruma düşmemek adına kendinize göre gelir gider planı yapmalısınız. Kredi kartında bulunan limit sizin paranız değil. Bunu unutmamalısınız.

Yorum Bırakabilirsiniz.