Kredi Kartı limitinin Önemi

Kredi Karti limitinin Onemi

KREDİ KARTI LİMİTİ

Kartımızı çok yakın bir arkadaş gibi görürken bir anda düşmanımız olabilir. Bunun ilk sebebi ise kredi kartını bilinçsiz bir şekilde kullanmaktır. Artık kredi kartı sahibi olmanın çokta kolay olduğu biliniyor. Bir işte çalışıyorsanız ve maaşınız bankaya yatıyorsa, bankalar size hemen bir kredi kartı yolluyorlar. Bankaya maaşınızın yatması için hesap açtığınızda kredi kartına da başvurmuş oluyorsunuz. İlk başta kazancınızı zorda bırakmayacak kadar kullanacağınızı düşünürsünüz. Fakat kullanmaya devam ettikçe bunun tam tersi olabilir.

Yapılan araştırmalar sonunda taksitli alışverişlere getirilen yasalar sonrasında kredi kartı kullananların ve taksitli alışveriş yapanların sayısında azalma görüldü. Ülkemizde kişi başına ortalama 3.870 lira limit ile yaklaşık 2 kredi kartı düşüyor. Kredi kartında %90 ‘a yakın kullanıcı, Kredi kartı limit aşımı gibi problemlerle uğraşmak zorunda kalıyor.

Kredi kartı kullanırken yaptığımız en büyük hatalardan biri taksitli ödeme rahatlığı ve asgari tutarı ödeyerek ödeyerek geçiştirdiğimizi düşünmektir. Fakat bankaların sadece asgari tutarı ödemeniz hoşlarına gidecektir. Çünkü en yüksek faizi bu tutar üzerinden alırlar. Bankalar bu dönemlerinizde sizi çok severler. Fakat zaman geçtikçe toplam borcunuzu eklenen faizlerle birlikte Zor bir duruma düşmüş olursunuz. Daha sonra kredi çekip limitiniz kalmadığında bunu bir daha yapmayacağınıza dair kendinize söz verirsiniz. Tabii ki bu kendini kandırmaktan başka bir şey değildir.

KREDİ KARTI LİMİTİ KAZANCINIZIN NE KADAR ÜSTÜNDE OLMALI

Geçtiğimiz yıllarda kredi kartı taksitleri ile ilgili yeni yasalar getirildi. Bu dönem içerisinde kredi kartı limiti ile ilgili yönetmelik yayınlandı. Yeni kart alacak kişilerin kart limiti, ilk yıl kazancının iki katını geçmeyecek şeklinde açıklandı. İkinci ve sonraki yıllarda ise 4 katını aşmaması gerektiği şeklinde açıklandı. Bundan sonraki seviyede ise kart limit aşımı gelirine göre yapılamaz maddesi yürürlüğe girdi.

Ödemelerinizi düzenli yapıyor ve vetoplam dönem borcunuzu ödüyorsanız banka tarafından limitinizin yükseltilmesi istenecektir. Bunu sanki size bir ödül verirmiş gibi “yaptığınız düzenli ödemeler için teşekkür ederiz” deyip kart limitinizi yükseltmek isterler. Bu durum sizin bilinçli davranıp kontrol altında tutabileceğiniz bir şeydir. Alışveriş tutkunuz yüzünden bankaları suçlamanıza da gerek yok. Çünkü bu tamamen sizin kontrolünüzde olan bir durumdur.

Yürürlüğe giren yasalar dan sonra bankalar artık istediği  limit artışını kredi kartı sahibi müşterilerine yapamıyorlar. Kazancınız da sürekli bir artış olmadığında, bankalar bu durum karşısında limitlerinizi arttırma yetkisi sınırlanmış oluyor. Bu konu hakkında tüketicilerin kredi kartı limitlerini takip edebileceği ve Bu konuda düzenleme yapmak istediğinde başvuracağı bir altyapının hala olmaması, bu konuyu kötüye kullanılmasına sebep olabiliyor.

KREDİ  KARTI VE KREDİ  NOTU

Kredi kartı notunuzun düşük olma sebeplerinden birisi, daha önce hiçbir bankada kaydınız olmaması, diğeri de kredi ve kredi kartı kullanırken yaptığınız hatalarıdır. Borcunuzu düzensiz ödemeniz, uzun süre ödeme yapmamanız, sadece asgari tutarı ödemeniz Gibi sebeplerden dolayı kredi geçmişinizin notu kötü etkilenecektir. İhtiyaciniz olduğunda mesela ev ya da araba almak istediğinizde bu durumla karşı karşıya kalırsanız. Kredi notunuzu yükseltmek adına bazı banka çalışanları kredi kartı ile taksitli alışveriş yapmanızı önerebilir. Tabii bu durumda ödemelerinizi de düzenli bir şekilde yapmanızı da hatırlatması gerekiyor. Bilinçli bir tüketici olup kartınızı kullanır ve gelen ödemelerinizi düzenli bir şekilde öderseniz kredi notunuzda yükselme olacaktır. Fakat yanlış bilinen bir durum var “Kredi kartınızın limitini mümkün olduğunca kullanırsanız, kredi notunuz buna bağlı olarak o kadar yükselme olur”  Bu durum kesinlikle hatalı bir düşüncedir hatta tam tersi olup kredi notunuzun düşmesine sebep olabilir. Kazancınız daha fazla harcama yapmış  olup, ödemede güçlük çekerek kredi notonuzun daha fazla düşmesine neden olabilirsiniz.

KREDİ  KARTI LİMİTİNİN BELİRLENMESİ

İlk başta kredi kartınızın kullanımını en az düzeyde tutmaya çaba göstermelisiniz. Harcama yaparken çok rahattır ve hazır olan bir parayı harcıyormuşsunuz gibi gelir. Fakat ödeme günü geldiğinde kazancınızı giderlerinizi yetiştirebilmek için oldukça zor durumda kalırsınız. Kredi kartıyla alışveriş yaparken Ilk dikkat etmeniz gereken ödeyebileceğiniz tutarda harcama yapmaktır. Yüksek limitli kredi kartları kesinlikle bir statü belirleyemez. Kredi kartlarında sembol olarak statü gold, platinium, titanium gibi kartlardır. Bu kartların Kendilerine özgü ek özellikleri olduğu gibi Diğer kartlardan daha fazla aidatları ve bedellere sahiptirler. Kredi kartı yasalarda belirtildiği gibi kazancınıza göre olmalı, ihtiyaçlarınıza göre değil. Bilinçli bir tüketici olursanız kredi kartıyla ilgili hiçbir sorun yaşamazsınız. Fakat bu günümüzde bir hayli zor. Alışveriş bağımlılığınızı durdurabilmelisiniz . Kişisel kazanç planınızı Düzgün bir şekilde belirledikten sonra gelir ve giderlerinize göre kredi kartı limitini de belirleyebilirsiniz. Tüm ödemeleriniz ve giderlerinizi belirledikten sonra kredi kartınızı kazancınıza göre belirlemek doğru seçim olacaktır. Sizi zor duruma düşürmeyecek ve kazancınızı engellemeyecek şekilde limitinizi belirlemeniz doğru olacaktır.

Yorum Bırakabilirsiniz.