Kredi Kartı Şikayetleri

Kredi Kartlari Sikayetleri

KREDI KARTLARINDA ARTAN ŞİKAYETLER

Kredi kartlarında BDDK’ya gelen şikayetler de ciddi bir artış oldu. Önceki yıla kıyasla %107,5 oranında şikayetler çoğaldı ve buna göre 3.809 şikayet kayıtlara geçti. Şimdi BDDK’nin bu şikayet artışları için raporunda yayınlamış olduğu konular neler buna bakalım.

BDDK (Bankacılık Düzenleme Ve Denetleme Kurumu) ciddi bir şekilde devam eden kredi kartlarıyla alakalı denetmeleri sürüyor. BDDK sık sık araştırmalarını ve bunun çözümlerini gündeme taşıyor. Bu kez gündeme getirdiği konu, kredi kartlarıyla alakalı şikayet başvuru sayısındaki artışlar. Bu şikayet başvurularının artış oranları şu şekilde açıklandı; 2014 senesinde daha önceki seneye göre %107,5 oranlarında bir artışla toplam 3.809 (üç bin sekiz yüz dokuz) gibi bir rakama ulaşan şikayet başvurusu oldu.

Kayıtlara geçen verilerde önceki sene BDDK‘ya başvurular şu şekilde oldu; kişisel başvuru ve e-posta aracılığıyla kuruma ulaşıldı. Verilere göre yapılan bu şikayet başvuruları geçen seneye göre %61,9 oranlarında bir artış oldu. Buna göre 27.316 gibi bir rakama ulaşıldı. Gelen bu şikayetler üstüne yapılmış olan incelemelerin sonucu, şikayetlerin, ihbarların ve finansal tüketiciler üzerine ilişkin savcılıklara geçen konular sebebi ile 2014 senesinde 179 rapor hazırlandı.

Yapılan başvuruların ciddi bir çoğunluğu faiz, masraf ve komisyon hakkında oldu. Başvurular yüzdeyle hesap edilirse %21 bu konular ile ilgili. Oranlarla; %13,9 kredi kartları, %12,8 mevduat ile katılım fonu hesapları, %10,7 bireysel krediler üzerinden şikayetler alındı.

BDDK’ya kredi kartları hakkında ulaşan şikayet mevzusu ise dolandırıcılıklar, kayıplar ve çalınan kartlar üzerine oldu. Yapılan bu şikayetler 4.sıra ile 2013 yılında yerini aldı. 2014 yılında ise bu konu ile ilgili şikayetler 1.sıraya ulaştığını görüyoruz. %16,9 ile 1.sırada olan konuları izleyen diğer konular ve yüzdeleri ise; borç miktarındaki mutabakatsızlıklar ile %10,7, müşteriden habersiz kart tanımı ile %8,5, kredi kartının bankalar tarafınca iptal edilmemesi ise % 7,4 oranları görüldü.

BDDK’ya (Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu) ulaşan şikayetler de %80 oranlarında artış gösteren konu ise ücret, masraf ve komisyonlar oldu. 2013 yıl sonunda %80,39 artış ile toplam rakam 5.740 ulaşan şikayet başvuruları yapıldı. Bilinen konu ise başvuruların yarısı bireysel kredi ile alakalı olduğu. Bir diğer oran ise %24,8 ile kredi kartı ücret, masraflar ve komisyonlar ile ilgili şikayetlerde yapılan toplam rakamın içinde.

Şikayet başvurularının bireysel kredi ile alakalı olan kısmı 2014 senesinde 2013 senesine göre %8,9 oranında artış olduğu ve 2.936’ya ulaştığı görülüyor. Yapılan şikayet konuları şu şekilde;  sigorta sorunu ile %25,9, borcun yeniden yapılanması %15, kefalet sorunları %8, teminatın felli %6, kredi verilmemesi %5,2, erken ödeme %4,6, faiz %4,4, diğer konular %30,9 oranlarıyla bu konular ve yüzdeler yer aldı.

Yorum Bırakabilirsiniz.