Kredi Kartı Taksit Düzenlemesi

Kredi Karti Taksit Düzenlemesi

KREDI KARTLARI TAKSIT SAYILARINDA SON DUZENLEMELER

Kredi kartlarında ve banka kartlarında BDDK (Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu) tarafınca yapılan son düzenlemeler yürürlüğe girdi. Bu son düzenlemelerin asıl konusu kredi kartlarının yapmış olduğu taksit sayılarının yenilenmesi oldu. Ülkemiz de hepimizi ilgilendiren bu haberde neler yenilenmiş hep birlikte bakalım.

Resmi Gazete ‘de BDDK “Banka Kartları ve Kredi Kartları Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik” yayınlandı. Yürürlüğe 2007 yılında girmiş olan yönetmelikte toplam 12 yeni düzenleme yapıldı. BDDK Başkanının yürüttüğü yönetmeliğin 26. maddesinin yedinci ve sekizinci fıkralarında yeni düzenlemeler yapıldı. Bu düzenlemelere göre eğitim-öğretim, beyaz eşya, mobilya gibi pek çok alanda kredi kartları taksit sayılarında yenilenme yapıldı. Yapılan bu yeni taksit seçeneklerine göre kuyumculuk da 4 ay, eğitim-öğretim, beyaz eşya ve mobilya tarzı ödemeler de 12 ay taksit seçeneği kabul edildi.

Yönetmeliğe göre ;”mal veya hizmet alımı sonrası belli bir ücret karşılığı borcun taksitlendirilmesi veya ödemenin ertelendiği dönemler de dahil kredi kartları ile gerçekleştirilecek mal veya hizmet alımları ile nakit çekimlerde taksitlendirme süresi 9 ayı geçemez” cümlesi belirtildi. Bu maddenin yanı sıra bilmemiz gereken diğer önemli madde ise; kredi kartlarıyla gerçekleştirilecek telekomünikasyonla ilgili harcamalarda ve yemek, gıda, akaryakıt ile hediye kart, hediye çeki ve benzeri ürünlerin alımlarında taksit uygulanamayacağı cümlesi yer aldı.

Yeni yönetmelikte değiştirilen ve yürürlüğe giren bölümler şu şekilde;  BDDK’nin 2006 yılından bu yana yürürlükte olan bankaların kredi işlemlerine ilişkin 8. maddesinde gerçekleşen değişiklik şu şekildedir; mal veya hizmet alımı amacıyla tüketicilere kullandırılan krediler konutların finansal kiralama yoluyla tüketicilere kiralanması diğer gayrimenkul alımı amaçlı krediler ve eğitim öğretim harcamaları kredileri hariç tüketici kredilerinin vadesi 36 ayı taşıt kredileri ve taşıt teminatlı kredilerinin vadesi 48 ayı geçemez şeklinde değiştirilerek yürürlüğe girdi.

Kanunda yapılan son değişiklik 2013 yılında gerçekleşmiş ve finansal kiralama, faktöring ve finansman şirketlerinin kuruluş ve faaliyet esasları hakkında yönetmeliğin 11/A maddesinin ikinci fıkrası aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir;

“Konut edinmeleri ve konut tadilatı kapsamında konutun 22.11.2001 tarihli ve 4721 sayılı Türk Medeni Kanunu’nun 684. maddesinde düzenlenen bütünleyici parçası niteliğini haciz olacak şekilde mal veya hizmet alımı amacıyla tüketicilere kullandırılan krediler, konutların finansal kiralama yoluyla tüketicilere kiralanması, diğer gayrimenkul alımı amaçlı krediler ve eğitim ve öğrenim ücretinin finansmanı amacıyla kullandırılacak krediler ile bu kredilerin yeniden finansmanı amacıyla kullandırılan krediler hariç olmak üzere tüketici kredilerinin vadesi 36 ayı, taşıt kredileri ile taşıt teminatlı kredilerin vadesi 48 ayı aşamaz.”

Yorum Bırakabilirsiniz.