Türkiye’de Kredi Kartı Kullanımı

Türkiye’de Kredi Karti Kullanimi

KREDİ KARTI KULLANIMI TÜRKİYE’de NE DURUMDA?

BDDK (Bankacılık Denetleme ve Düzenleme Kurulu) geçtiğimiz yıllarda kredi kartı taksitlerine sınırlama getirdi. Bu uygulama sonrasında kredi kartı ile yapılan alışveriş tutarı, telekomünikasyon ve kuyumculuk sektöründe 1 yılda  %23 azaldığı görüldü.

2014 senesinde BDDK tarafından yapılmış olan kredi kartı taksit sınırlaması sonrasında alışverişlerde bazı sektörlerde ciddi bir azalma yaşandı. Bu sektörlerin ilk sıralarında yer alan telekomünikasyon ve kuyumculuk, kredi kartı ile yapılan alışverişlerde %23’lük azalma oranı, 33 milyar Türk Lirasına gerileyen karıyla, en çok darbe gören sektörler oldu.

Kredi kartına bazı ürünlerde taksit sayısına kısıtlama geldi. Şubat ayı 2014 senesinde yürürlüğe giren bu uygulamada taksit sayısı en fazla 9 olarak belirlendi. Alışverişte taksit uygulaması kaldırılan sektörler ise telekomünikasyon ve kuyumculuk sektörü oldu. Bu uygulamanın başlamasından beri sonuç olarak istenilenin olduğu belirtildi. BDDK kuyumculuk alışverişinde yeni bir düzenleme getirdi. 2015 Ekim ayında yaptığı düzenleme de altın satışında 4 taksit imkanı oldu.

Araştırmalar sonucu, yapılan telekomünikasyon sektöründeki alışverişlerin tutarı, önceki sene %25 azalma yaşandı ve 20 milyar 755 milyon lirayken, gerileyerek rakam 15 milyar 485 milyona düştü. Kuyumculuk sektöründe önceki sene yaşanan gerilemelerden sonra, canlanan sektörün sebebi tabii ki Ekim ayında yapılan düzenlemeler oldu. Kuyumculuk sektöründe ay bazında bakarsak Ekim de 813 milyon, Kasım da yükselerek 836 milyon, Aralık ayında daha da yükselerek rakam 842 milyon liraya ulaştı.

Altın fiyatlarının düşüşüyle birlikte hareketlenen kuyumculuk sektörü, durgunlaşmayı kredi kartı düzenlemeleri ile yaşadı. Tüketiciler alışverişte kullanım kolaylığı açısından kredi kartını tercih ediyor. Fakat bilinçsiz harcamalar ve kredi kartının fazla kullanılması ve borcun ödenememesi durumunda, bu durum haciz gibi tatsız bir olaya kadar uzayabiliyor. Bahar ve özellikle yaz aylarında artan düğünler dolayısıyla kredi kartı ile kuyumculardan altın alışverişinin arttığı bilinen bir durumdur.

Türkiye’ de geçtiğimiz yıllara bakarsak 30 milyardan fazla harcama yapılmıştır. Bu harcamalar kredi kartı ve banka kartı ile kuyumculuk ve mobilya sektörlerinde yapılmıştır. Az önce de değindiğimiz gibi artış bahar ve yaz ayları dönemlerinde oluyor. BKM (Bankalararası Kart Merkezi) verilerine bakarsak 2014 senesinde mobilya ve dekorasyon harcamaları için banka kartı ile 936,33 milyon,  kredi kartıyla 19 milyar 4 milyon toplamda ise 19 milyar 940 milyon lira harcanmıştır. Kuyumculuk sektöründe ise 10 milyar 951 milyon harcama yapıldı.

Bankalar kredi kartında yapılan düzenlemeler sonrası getirilen taksit sınırlaması sonucu, kredi alımını daha kolay bir hale getirip alışveriş de özel ihtiyaç kredisi düzenlemelerine başladı. BDDK bu duruma da daha sonra bir düzenleme getirdi. Bu yapılan düzenlemelerin sonucu geçtiğimiz yıllarda kredi büyüme hızında ciddi bir yavaşla meydana geldi. 2013 kredi hacmi yıl sonunda önceki yıla kıyasla %32 artmış 1 trilyon 47 milyar lira ulaşmıştı. Yapılan düzenlemeler sonrasında 2014 yılında önceki yıla kıyasla büyüme hızı %18 geriledi ve rakam 1 trilyon 241 milyar lira oldu.

Yorum Bırakabilirsiniz.