Öğrenciyken İş Kurmak İçin 5 Geçerli Neden

Ogrenciyken is Kurmak

ÖĞRENCİYKEN İŞ KURMAK İÇİN 5 GEÇERLİ NEDEN

Birçok öğrenci bir an önce okulunu bitirerek, zaman kaybetmeden eğitimini aldığı meslek üzerine çalışmak ve bu sayede hayallerindeki hayata kavuşmak için sabırsızlıkla beklemektedir. Kim bilir? Belki de bu bekleyiş onlar için en büyük zaman kaybıdır. Keza bu öğrencilerin okul hayatları halen devam etmekteyken mezun olan birçok genç işsizlik sorunu ile savaş halindedir. Halbuki okulunuz devam ederken de hayallerinizi gerçekleştirmek için adımlar atmanız mümkündür.

Eğitiminiz devam ettiği sırada size faydalı olacak birçok kişi ile tanışabilir (örneğin: profesörler), çalışmalarınız hakkında görüşlerini alabilir ve onların mevcut çalışmalarını inceleyebilirsiniz. Böylece bu kişilerin tecrübelerinden yararlanabilir ve tecrübesiz olmanız nedeni ile yapacağınız birçok hatayı ortadan kaldırabilirsiniz. Ayrıca kazandığınız zaman da size büyük avantaj sağlayacaktır.

Gelin birlikte bu zaman zarfında iş hayatına atılmanın size sağlayacağı faydalara bir göz atalım…

KONUSUNDA UZMAN KİŞİLERDEN (PROFESÖRLERDEN) YARARLANABİLİRSİNİZ

     Yukarıda bahsettiğim gibi çevrenizdeki profesörlerden, yapmayı planladığınız iş modeli ile ilgili birçok faydalı bilgi alabilirsiniz. Muhtemelen onlar, sizin henüz aklınızdan bile geçmeyen olasılıkları en baştan ön görecek ve oluşacak olumsuzlukları en aza indirgeyecek veya tamamı ile yok edecek önlemleri alacak bilgiye ve beceriye sahiptirler. Siz bu durumun farkına varmalı ve onlar ile geçirdiğiniz her saniyeyi lehinize çevirmeyi hedeflemelisiniz. Basitçe hem fikir olarak hem de pratik olarak öğrenebildiğiniz her kelimenin, işe başladığınız andan itibaren faydasını göreceksiniz.

TEKRAR TEKRAR DENEYEBİLMEK İÇİN BOLCA ZAMANINIZ VAR

Evet zaman faktörü son derece önemlidir ve öğrenciyken değerlendirmek için bolca zamana sahipsinizdir. Bu zamanınızın tamamını geleceğinize herhangi bir katkıda bulunmayacak işlerle harcamak yerine, en azından bir bölümünü ileride kuracağınız iş için gerekli alt yapıları oluşturmak için kullanabilirsiniz. Hatta belki de küçük çaplı bir iş  kurup, çalışmaya başlarsınız. İşler çok iyi gitmese ve hatta başaramasanız bile, bir yerden başlamış, denemiş ve tecrübe edinmiş olursunuz. Ayrıca tüm bunları henüz okulunuz bitmeden tecrübe edinmiş olmak, birçok rakibinize göre avantajlı olmanıza neden olacaktır.

GENİŞ BİR ÇEVREYE SAHİPSİNİZ

Genel olarak üniversite öğrencileri son derece geniş bir çevreye sahiptirler. Arkadaşlarınız vardır ve onların arkadaşları… Sürekli olarak birileri ile tanışır ve bu kişilerle diyalog kurarsınız. Bu insanlara işinizden bahsedebilir, yorumlarını dinleyebilir ve hatta destek alabilirsiniz. Kim bilir, belki de bu diyaloglar sayesinde yeni müşteriler edinebilirsiniz.

FARKLI BİR İMAJ OLUŞTURABİLİR VE TABULARI YIKABİLİRSİNİZ

     Neredeyse tüm yaşlı insanların buluştuğu nokta olan “Ne olacak bu gençlerin hali?” görüşünü bilirsiniz. Eğer siz öğrenci iken bir yandan da iş hayatına atılırsanız, bu kişilerin size olan bakış açısı farklı olacaktır. Bu durum ilerlediğiniz yolda sizi motive edecek yegâne etkendir.  Şayet bu girişiminizde başarılı olursanız bu tabuları  tamamen yok etmiş olursunuz.

 

ÇOK FAZLA SORUMLULUĞUNUZ YOK

Üniversite öğrenciliğiniz sırasında basit olarak belirli bir başarı seviyesi ile okulunuzu bitirmeyi hedeflersiniz. Zaten ailenizin de sizden beklentisi bu yöndedir. Onların bu hedefe ulaşmanız için gösterdiği çaba, size karşı olan sorumluluklarının neticesinde ortaya çıkmaktadır. Sizin ise bu denli önemli sorumluluklarınız ve belirli ihtiyaçlarını gidermek olduğunuz kimseler yoktur. İlerleyen zamanlarda bu tip sorumluluklara sahip olduğunuzda, öğrencilik dönemindekinin belki de on da biri kadar performans ile bile çalışamayabilirsiniz. Bu durumun farkında olur, bir yerlerden başlamayı ve risk almayı denerseniz iyi edersiniz. Çünkü gelecekte sorumluluklarınız yüzünden, risk almak gibi bir lüksünüz olmayacak.

SONUÇ OLARAK…

Sonuç olarak; üniversite öğrencisi olduğunuz dönemdeki zamanınızın küçük de olsa bir kısmını gelecekte yapmayı düşündüğünüz iş ile ilgili olarak çalışmaya ayırırsanız, bu çalışmalarınız eninde sonunda size zaman ve kazanç olarak geri dönecektir. Basitçe, birçok şeyi deneme yanılma yöntemi ile yaptığınızı var sayarsak; okulunuz bitmeden birçok ihtimali denemiş, yanılmış ve dolayısı ile tecrübe edinmiş olacaksınız. Zira okul zamanlarınızdaki bitmek tükenmek bilmeyen enerjiniz, belirli bir yaştan sonra yavaş yavaş sizi terk edecektir.

Yorum Bırakabilirsiniz.